USA a Británii se snaží vyprovokovat útoky na ruské základny v Sýrii, viní Moskva jejich tajné služby
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská civilní rozvědka SVR obvinila americké a britské tajné služby ze snahy vyprovokovat útoky na ruské vojenské základny v Sýrii s cílem přimět Moskvu k jejich evakuaci. Napsala to agentura Reuters, která podotkla, že SVR neposkytla pro své tvrzení důkazy. Podle ruské státní tiskové agentury TASS rozvědka tvrdí, že britské a americké tajné služby MI6 a CIA pověřily těmito útoky teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Na cíle IS přitom americká armáda v Sýrii provádí letecké útoky. Spojené státy ani Británie se zatím k ruským tvrzením nevyjádřily.
"Role pachatelů je přidělena bojovníkům teroristické skupiny IS, které nové (syrské) úřady nedávno propustily z vězení," prohlásila SVR. Zároveň tvrdí, že Londýn a Washington chtějí po nedávném pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada zabránit stabilizaci v Sýrii a "udržovat chaos" na Blízkém východě. "Vycházejí z předpokladu, že v takových podmínkách budou schopny rychleji dosáhnout vlastního geopolitického cíle - zajistit si dlouhodobou dominanci v regionu," pokračovala tisková služba SVR. Podle ní je Rusko "významným faktorem regionální stability".
Ruská vojenská intervence během občanské války v Sýrii pomáhala Asadovi, jehož režim se zhroutil 8. prosince poté, co islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Moskva má v Sýrii dvě důležité vojenské základny - námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovala přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.
Americká armáda dlouhodobě útočí v Sýrii na cíle spojené s IS a po pádu Asadova režimu údery zintenzivnila, aby skupině zabránila využít mocenského vakua v zemi ke konsolidaci vlastních aktivit. USA mají v Sýrii přibližně 2000 vojáků a dalších 2500 v sousedním Iráku v rámci mezinárodní koalice, která vznikla v roce 2014 k boji proti IS. Toto islamistické uskupení ovládalo území ve východní a severní Sýrii až do své porážky v roce 2019.
SVR přitom tvrdí, že MI6 a CIA pověřila sérií útoků na ruské vojenské základny v Sýrii polní velitele Islámského státu, kteří kvůli tomu dostali útočné bezpilotní letouny. "Aby zakrylo svou účast na plánovaných útocích IS, nařídilo vojenské velení Spojených států a Británie svým vzdušným silám pokračovat v útocích na pozice IS, o čemž ozbrojence předem informuje," tvrdí ruská rozvědka.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.