Na frontě už zbývá jen pětina trestanců naverbovaných ke skupině Wagner. Zbytek padl nebo utekl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ze zhruba 50 000 ruských trestanců, které do svých řad s příslibem dřívějšího propuštění naverbovala žoldnéřská skupina Wagner, zůstalo v bojích na Ukrajině asi jen 10 000 mužů. Zbylých 40 000 je mrtvých, raněných nebo zběhli. Informuje o tom ruské nezávislé médium Meduza s odvoláním na slova Olgy Romanovové, ředitelky lidskoprávní organizace Russia Behind Bars, která se dohlíží na ochranu práv vězňů v Rusku.
„Podle našich údajů bylo do konce prosince přijato 42–43 tisíc (vězňů). Nyní jich je s největší pravděpodobností již přes 50 tisíc. Z nich deset tisíc bojuje na frontě, protože všichni ostatní jsou buď zabiti, raněni, pohřešují se, dezertovali nebo se vzdali,“ řekla Romanovová.
Podle ní začali vězni masově prchat z bojišť na podzim. Většina z nich utekla zpátky do Ruska.
Problém je, že velká část z nich je stále ozbrojená a Romanovová připomněla nedávný incident, kdy jeden vězeň zahájil ve městě Novošachtinsk v Rostovské oblasti palbu na policisty a jednoho z nich zranil. Média muže identifikovala jako Pavla Nikolina, který byl odsouzen v roce 2016 za loupež v kanceláři společnosti poskytující půjčky. Po dopadení Nikolin údajně tvrdil, že ani nevěděl, že překročil ruské hranice, a domníval se, že válčí s Ukrajinci. Novošachtinsk, ve kterém žije asi 100.000 lidí, se nachází asi 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Jevgenij Prigožin, zakladatel skupiny Wagner, tehdy novinářům vyhrožoval trestem za prozrazení tajných informací.
Romanovová také podotkla, že Prigožin, který „slíbil Putinovi, že vyhraje válku“, nevede statistiky o pohřešovaných nebo uprchlých vězních a jednoduše je všechny píše na seznam mrtvých. To mohou dokládat zejména zprávy, podle kterých organizace Wagner vrací některým příbuzným vězňů prázdné rakve.
Podle Johna Kirbyho, koordinátora strategické komunikace v Radě pro národní bezpečnost USA, mohlo být až 90 % Wagnerových sil rekrutováno z ruských věznic výměnou za milost.
Počet vězňů v Rusku dosahuje více než 400 tisíc, jedná se o jednu z největších vězeňských populací na světě. V případě nedostatku rekrutů může režim prezidenta Vladimira Putina hledat vojáky zde, ačkoli jejich kvalita a užitečnost je značně pochybná.