Nerudová vs. Turek – souboj o českou mládež
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Danuše Nerudová byla už před časem experty prohlášena za jasného skokana voleb do Evropského parlamentu. Díky účasti v prezidentských volbách je teď s odstupem nejznámější mezi kandidáty. Ale její síla měla být i ve schopnosti oslovit českou mládež. Nerudová mluví jménem té její uvědomělejší části, která je moderní, rozpoznala světodějný význam LGBT práv, chce (ještě) více Evropy a současně neví, jestli to všechno stihne před klimatickou katastrofou.
Nerudová se v novém klipu ohrazuje proti útokům lídra sdružení Motoristé a Přísaha Filipa Turka, který si dělá legraci z epidemie depresivních stavů mezi mladými lidmi. Poučuje ho, že „není O.K. vysmívat se duševním problémům mladé generace“. A pak přichází podle nás vrchol klipu Nerudové: „Ty duševní deprese mohou pramenit z toho, že když neuděláme nic se změnou klimatu, tak se jim tu prostě nebude žít dobře.“ Takhle nějak by mluvila regentka, která drží trůn pro tuzemskou Gretu, než dospěje a začne nás poučovat sama.
Podstatná část české mládeže skutečně vidí svět tak, jak si představuje a podle toho svá sdělení kalibruje Nerudová. Nedospěli jsme sice tak daleko jako ve světě, především anglofonním, kde v několika průzkumech většinou lehká většina prvovoličů odhaduje, že lidstvo už je kvůli své závislosti na fosilních palivech ztraceno nebo že – tento průzkum vznikl v Británii – polovina mladých počítá s tím, že klimatickou katastrofu a konec světa ještě sama zažije. Samozřejmě že tyto nálady se s fázovým zpožděním dostávají i na naše školy. Ale není to jediná frakce české mládeže.
Motoristé a Přísaha získali v tzv. studentských volbách, které na tuzemských školách tradičně organizuje Člověk v tísni, z rozběhu hned druhé místo za koalicí Spolu. A nebylo to kvůli policajtskému podvozku plukovníka Roberta Šlachty, Filip Turek by se patrně mezi ještě-nevoliči a prvovoliči na druhé místo dostal z vlastních sil. Tento überautomobilista na sítích oslovil ten typ mládeže, který v Německu náhle skoro čtvrtinou hlasů volí pravicovou AfD, a ve Francii RN Marine Le Penové a, abychom se nefixovali jen na západní Evropu, v Rumunsku pravicově populistickou stranu AUR.
Velký text ve Financial Times ve středu o fenoménu obliby „krajní pravice“ v evropských zemích kromě klasické plejády (strach z migrantů, ale i pocit, že krajní pravice je teď rebelie) na jednom místě téměř udiveně cituje jednu takovou prvovoličku z Německa. Němka klade do souvislosti špatné ekonomické vyhlídky své generace se, světe, div se, klimatickou politikou. Ano, i člověk bez větších zkušeností, ale s normálním rozumem si může uvědomit, že když se bude uměle podražovat elektřina a omezovat doprava, nejsou to pro něj slibné vyhlídky.
Není náhoda – a nezapomněli to tak interpretovat ani vykladači letošních studentských voleb u nás –, že pro progresivnější formace, mezi něž počítáme i koalici Spolu, která přijala klimatismus s lidskou tváří, se hlasuje spíš na gymnáziích. A naopak střední odborné školy a především učiliště nadprůměrně tíhnou k Turkovi.
Že jsou na gymnáziích děti ze své generace politicky nejprozíravější, může v některých dobách platit, ale není to zákon. Za normalizace, tedy v éře předposledního kolektivismu, byla na gymnáziích organizovanost v SSM téměř stoprocentní, a na učilištích asi poloviční.