Letošní rozpočet potřebuje novelu, říkají ekonomové. Debatě se nevyhneme, zní ze sněmovny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letošní rozpočet bude mít vyšší schodek, než jaký je v platném znění zanesen. Uvádí to opakovaně ekonomové. Podle nich není možné, aby rozpočet prošel bez novely. Poslanec za hnutí STAN Lukáš Vlček deníku Echo24 řekl, že se koalice debatě o novele nevyhne, ačkoliv podle něj není nutné pracovat se základními parametry. Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný pro Echo24 řekl, že lidovci věří, že velký propad z prvních měsíců tohoto roku se rozpočtu podaří vyrovnat.
Schodek rozpočtu činí jen za první tři měsíce roku schodek už 166,2 miliardy korun. Vláda přitom v rozpočtu na letošní rok zanesla maximální výši schodku na úrovni 295 miliard. Již nyní tedy „vypotřebovala“ 56 procent této maximální částky. O tom, že vláda neplánuje rozpočet novelizovat, mluvil o víkendu v České televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka deníku Echo24 řekl, že nepředpokládá, že se vládě podaří dosáhnout slibovaného schodku bez dodatečných úsporných opatření a zvýšení daňového výběru. „Samozřejmě i schodek 295 miliard je z pohledu stability veřejných financí problematický. Vláda má nyní příležitost ukázat svou sílu a prosadit mnohdy nepopulární, ale důležitá opatření,“ uvedl Peterka.
Dodal, že si umí představit, že na scénář částečné konsolidace rozpočtu dojde a letošní schodek se opravdu vejde pod 300 miliard korun. Zásadním zásahem může být především nižší výnos z tzv. mimořádné daně (psali jsme zde). „Osobně mám obavu z toho, že nedojde k naplnění teze, že nižší výběr mimořádné daně vyváží nižší výdaje na dotaci cen energií. Daňové příjmy jsou podstatně nižší ve srovnání s očekáváními. Sektory podléhající windfall tax se na tuto situaci připravili,“ uvedl Peterka s tím, že řada firem upravila své plány na tento a další roky, aby byl snížen základ pro kalkulaci daně. „Na druhou stranu cenu energií pro domácnosti a firmy ovlivňují vysoké nákupní ceny z loňského roku. Na výrazný pokles cen si proto budeme muset ještě pár měsíců počkat, což se projeví i na výdajové stránce státu, který ceny energií dotuje,“ dodal ekonom.
Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) deníku Echo24 sdělila, že během schvalování parametrů mimořádné daně ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) koaliční partnery ubezpečil, že finanční správa dohlédne na to, aby se firmy v příslušných sektorech ekonomiky této dani nevyhnuly skrze daňové optimalizace. „Považujeme proto za úkol pana ministra, aby příjmy rozpočtu pokryly náklady pomoci domácnostem a podnikům s vysokými cenami energií,“ uvedla pro Echo24 Richterová.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda řekl, že z hlediska historické zkušenosti je velmi nepravděpodobné, že by schodek vydržel na té úrovni, kterou vláda vloni schválila. „V tomto miléniu, počínaje rokem 2001 a konče loňskem, totiž vlády v těch letech, v nichž celoročně nakonec hospodaří schodkově, vykazuje za první tři měsíce roku v průměru deficit, který odpovídá patnácti procentům celkového celoročního schodku státního rozpočtu,“ konstatoval Kovanda v komentáři zaslaném deníku Echo24.
„Pokud by vláda měla být letos za první čtvrtletí na této dlouhodobě průměrné úrovni patnácti procent, musela by ke konci března mít schodek nejvýše kolem 44 miliard korun. Ve skutečnosti jej má o zhruba 122 miliard vyšší,“ dodal Kovanda s tím, že letošní rok je vzhledem k mimořádné situaci na energetických trzích – loňské i letošní – specifický.
„Přesto se zdá být s ohledem na historický vývoj krajně nepravděpodobné, že by se vládě podařilo opravdu stlačit schodek pod 300 miliard korun. Citelně vyšší pravděpodobnost má to, že bude hospodařit s deficitem citelně nad úrovní 300 miliard korun, nejpravděpodobněji kolem 320 miliard korun, v extrémnějším případě dokonce s deficitem v pásmu 350 až 400 miliard korun,“ míní Kovanda.
Podle Peterky by řešením bylo, kdyby některá opatření z připravovaného konsolidačního balíčku začala platit už letos. „Doufám, že velká část těchto opatření nabude účinnosti ještě letos. V takovém případě bych očekával, že dojde k předložení novely státního rozpočtu, která odrazí očekávané změny na straně výdajů i příjmů,“ řekl Peterka pro Echo24.
Debata o konsolidaci má být hotová za dva až tři týdny, říká Výborný
Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný tento týden deníku Echo24 uvedl, že na základě predikcí se vysoký schodek z prvních měsíců tohoto roku podle něj srovná. „Ta věc je v kompetencích ministerstva financí a vlády. Je třeba mít na paměti, že některé výdaje například v sociální oblasti byly v tomto rozpočtu předfinancovány dříve, než bývalo zvykem,“ vysvětlilVýborný.
„Dříve jsme řešili, že uprostřed roku začaly docházet peníze na sociální služby, tak to letos nehrozí. I proto jsme zaznamenali výrazný propad v prvních měsících, ale podle všeho by se to mělo narovnat,“ dodal Výborný s tím, že diskuse o rozpočtu bude letos ještě velmi složitá politická a koaliční debata. „S některými pozicemi KDU-ČSL uspějeme, jinde ne. To je ale vždycky otázka dohody,“ dodal Výborný v narážce na chystaný konsolidační balíček.
Výborný deníku Echo24 sdělil, že vnímá, že úniky různých návrhů nedělají v rámci koalice dobrotu. „Také mě to mrzí, že to někde uniká. Je naším úkolem, abychom tu debatu během dvou týdnů, maximálně tří neděl měli uzavřenou. Jsem si jist, že se jako koalice dohodneme,“ uvedl Výborný s tím, že konkrétní návrhy opatření představilo vedení strany v úterý.
První místopředseda hnutí STAN a poslanec Lukáš Vlček pro Echo24 uvedl, že v současnosti probíhá intenzivní debata. „Já sám se jako starosta řízení veřejných rozpočtů věnuji už dvacet let, jejich skládání a řízení. V praxi se mi nestalo, že by s tím rozpočtem nebylo nutné pracovat. Bude to nutné. Té debatě se nevyhneme,“ řekl Vlček.
„Rozpočet se nemusí měnit v základních parametrech, ale pokud situace bude taková, že ty základní parametry nebudou odpovídat, tak s tím logicky musíte pracovat. I když se nemusí schvalovat nový státní rozpočet, ale práce s tím vnitřním nastavením rozpočtu bude o to intenzivnější,“ řekl Vlček s tím, že debata o návrzích v rámci konsolidačního balíčku se přece protáhne na delší období, než očekává Výborný. „Debata bude pokračovat déle, čas hraje významnou roli. Shoda v koalici musí být i na detailech, bez toho není možné přistoupit k legislativnímu procesu,“ dodal Vlček.