Putin varoval NATO před ukrajinskými útoky na cíle v Rusku. „Západ by měl vědět, s čím si zahrává“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruský prezident Vladimir Putin varoval šéfa Severoatlantické aliance (NATO) Jense Stoltenberga a takzvaný kolektivní Západ před povolením ukrajinských útoků na vojenské cíle v Rusku pomocí západních zbraní. Západ by měl podle něj vědět, s čím si zahrává. Prezident před odletem z Taškentu po návštěvě Uzbekistánu zopakoval svá varování ohledně eskalace války na Ukrajině do globálního konfliktu, uvedla agentura TASS. Rusko podle Putina debatu na Západě bedlivě sleduje.
Stoltenberg v uplynulých dnech prohlásil, že "spojenci by měli zvážit odvolání některých omezení, která zavedli na použití zbraní dodaných Ukrajině". Argumentoval například zintenzivněním bojů v Charkovské oblasti - frontová linie se tam nachází nedaleko ruské hranice, což Ukrajincům ztěžuje obranu, když nemohou dodané zbraně použít k útokům na ruské území.
Ukrajinské útoky na ruské přeshraniční oblasti podle Putina přiměly Moskvu zahájit ofenzivu v Charkovské oblasti a vytvořit "nárazníkovou zónu". O vytvoření nové takové zóny by Rusko muselo rozhodnout, pokud by Ukrajina použila přesné zbraně dlouhého doletu, cituje Putina TASS.
Charkovská oblast je nyní podle Putina středobodem zájmu ruského válečného snažení. "Vše se nyní točí kolem vývoje o přístupu k Charkovu," uvedl šéf Kremlu.
Ruský prezident rovněž komentoval dokument, který podepsal hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj a který by umožnil eventuální vyslání francouzských vojenských instruktorů do ukrajinských výcvikových center. Podle Putina již na Ukrajině jsou a mají ztráty. Putin své tvrzení podpořil údajnými vojenskými odposlechy, v nichž jsou slyšet cizí jazyky. Západní země podle svých vyjádření s výcvikem ukrajinských vojáků již pomáhají, ovšem pouze na svých územím.
Paříž už na začátku května vyvracela dezinformace ohledně vyslání bojových jednotek na Ukrajinu, ačkoliv jak prezident Francie Emmanuel Macron, tak šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski uvedli, že vyslání nebojových vojenských jednotek "by neměli vyloučit". Evropské státy a NATO se podle německého kancléře Olafa Scholze na únorové pařížské konferenci shodly, že na Ukrajinu vojáky nevyšlou.