Pavel se v Mnichově sejde s Harrisovou, Scholzem a Herzogem. Půjde hlavně o Hamás
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mnichovské bezpečnostní konference, která patří k největším mezinárodněpolitickým fórům, se letos zúčastní viceprezidentka USA Kamala Harrisová, šéf čínské diplomacie Wang I, německý kancléř Olaf Scholz nebo izraelský prezident Jicchak Herzog. V pondělí to novinářům v Berlíně oznámil šéf konference Christoph Heusgen. Na jednání v Mnichově, které začne tento pátek, bude také český prezident Petr Pavel, potvrdil ředitel odboru komunikace Hradu Vít Kolář.
Pavlovu páteční a sobotní účast na konferenci projedná ve středu česká vláda. Na rozdíl od loňského roku do Mnichova nevyrazí ministr zahraničí Jan Lipavský ani nikdo další z vlády Petra Fialy, sdělil mluvčí české diplomacie Daniel Drake.
Tématy letošního ročníku, který je v pořadí šedesátý, budou mimo jiné loňský říjnový teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael a také osud rukojmí, která Hamás od té doby zadržuje. Jednat se podle Heusgena bude rovněž o klimatické bezpečnosti, humanitárním právu, sexuálním násilí během konfliktů, ale také třeba o umělé inteligenci či energetické bezpečnosti.
"Chybět nebudou ani klasická témata, jako jsou evropská obrana, budoucnost NATO a podpora Ukrajiny, která vzdoruje ruské invazi," řekl Heusgen.
Jednání o Severoatlantické alianci bude aktuální i vzhledem k nedávným výrokům uchazeče o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na předvolebním shromáždění řekl, že pokud alianční státy nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim pod Trumpovým vedením na pomoc nepřijdou.
Heusgen v pondělí řekl, že ho tato slova nepřekvapila, protože podobně se někdejší prezident Trump vyjadřoval už v roce 2017.
Do bavorské metropole se na jednání sjede více než pět desítek šéfů vlád a hlav států a přes sto ministrů. Podle Heusgena se na okraj konference sejdou ministři zahraniční skupiny velkých světových ekonomik G7. Tuto skupinu tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA, zastoupení v ní má také Evropská unie.
K očekávaným hostům Heusgen řekl, že z USA bude na místě americký ministr zahraničí Antony Blinken, přítomen naopak kvůli zdravotním problémům nebude ministr obrany Lloyd Austin. NATO bude v Mnichově zastupovat generální tajemník Jens Stoltenberg, Evropskou unii mimo jiné šéf diplomacie Josep Borrell.
V Mnichově budou podle Heusgena jednat také představitelé států a vlád Saúdské Arábie, Libanonu, Iráku, Kataru, Jordánska nebo Kolumbie.