Trump má požadovat, aby spojenci v NATO dávali 5 % HDP na obranu. Nabízí za to podporu Ukrajiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tým Donalda Trumpa měl údajně evropským spojencům vzkázat, že bude požadovat zvýšení výdajů na obranu v rámci NATO na 5 % HDP. Výměnou za to plánuje spojencům nabídnout lepší ekonomické vztahy. Zároveň podle těchto zdrojů Financial Times plánuje pokračovat v poskytování vojenské pomoci Ukrajině, čímž by zmírnil obavy evropských spojenců o jejich schopnost podporovat Ukrajinu bez pomoci Washingtonu.
Během své prezidentské kampaně Trump mluvil o tom, že mír na Ukrajině vyjedná hned po nástupu do funkce. Dlouhodobě také kritizoval neplnění 2 % HDP na obranu u evropských spojenců a v poslední době hrozil, že Spojené státy v případě napadení nepůjdou na pomoc spojencům, kteří neplní 2% cíl.
Nyní ale podle několika zdrojů plánuje zachovat dodávky zbraní Kyjevu i po své inauguraci. Tento krok má zajistit „mír skrze sílu“ po případném příměří.
Trump však zároveň bude požadovat, aby členové NATO více než zdvojnásobili současný cíl 2 % HDP na obranu na 5 %. Podle některých oslovených členů jeho týmu, kteří si nepřáli být jmenováni, by vyjednávání o zvýšení výdajů na obranu mohlo skončit u čísla 3,5 % HDP, se kterým by se Trump už spokojil.
O tom, že hranice minimálních výdajů na obranu by se měla zvýšit se v kuloárech mluví v posledních týdnech. Očekává se, že vyšší výdaje na obranu budou klíčovým bodem summitu NATO v červnu v Haagu, kde se již diskutuje o navýšení cíle na 3 %. K vyšším výdajům na obranu vyzval členské státy i generální tajemník NATO Mark Rutte.
Podle Bílého domu USA v roce 2024 vynaloží na obranu přibližně 3,1 % HDP. Pro srovnání, během posledního roku Trumpovy první administrativy v roce 2020 dosáhly výdaje Pentagonu 3,4 % HDP. Na nedostatečné příspěvky členů NATO si Trump stěžoval už v době svého prvního prezidentství. K větším investicím do obrany pak také přispěla ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022. Letos by hranici 2 % HDP mělo splnit 23 z 32 států Aliance včetně ČR.
Obranné výdaje Aliance se v minulosti už kolem 5 % HDP v průměru pohybovaly. A to v polovině 80. let v době vrcholící studené války. Tehdy výdaje na obranu USA dosahovaly téměř 7 % HDP a například výdaje Velké Británie dosahovaly 5 % HDP.
Evropské státy, jako Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Polsko, se tento týden sešly s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby projednaly obranné strategie v souvislosti s Trumpovým návratem do Bílého domu.
Zelenskyj na závěr jednání v Bruselu uvedl, že evropské závazky na podporu Ukrajiny „nebudou dostatečné“ bez zapojení USA.