Trumpova politika může ovlivnit české výrobce, Pavel vidí příležitost
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrat republikána Donalda Trumpa do Bílého domu vnímá český prezident Petr Pavel hlavně jako příležitost, čeká na jeho další kroky vůči Evropské unii i Ukrajině. Avizovaná razantní obchodní politika může mít podle odborníků dopady i na mnohá odvětví české ekonomiky. Čeká se hlavně na podobu ohlášených dovozních cel. Víceméně očekávané bylo Trumpovo rozhodnutí, že USA odejdou ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a odstoupí od pařížské klimatické dohody.
Některé české firmy by po Trumpově nástupu mohly častěji uvažovat o přesunu výroby do Spojených států, kde budou mít levnější energie, nižší administrativní zátěž a vyhnou se clům, o jejichž zavedení americký prezident uvažuje. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Trumpova politika dávající na první místo USA bude mít negativní vliv na dovoz evropských vozů do zámoří, globální odklon od elektromobility ani po ohlášených restrikcích však v této oblasti podle expertů nehrozí. Automobilky nyní sledují vývoj v USA a přemýšlejí, jak efektivně eliminovat dopady potenciálního zavedení dodatečných cel, které by ztížily dovoz evropských vozů do USA. Výrazně složitější situaci budou mít automobilky, které dovážejí na americký trh přes hranice, menší vliv to bude mít na evropské automobilky vyrábějící auta přímo v USA," uvedl analytik společnosti PwC Pavel Štefek.
Ceny elektřiny a plynu jsou již nyní v USA násobně nižší než v Evropské unii a v Česku. "S nástupem nového prezidenta se dá očekávat další zvětšení rozdílu. Hrozí tím další ztráta konkurenceschopnosti evropských i českých výrobců," uvedl za exportéry Daněk. Kvůli vysokým cenám energií jsou již v problémech energeticky náročné obory jako hutnictví, slévárenství či sklářství, dodal.
Zvažované zavedení cel na dovoz evropské oceli do USA by mělo negativní vliv na české oceláře. Česko tam sice příliš ocelových výrobků nevyváží, českou ocel ale odebírají jiné evropské země, které ji zpracovávají a do USA následně exportují, řekla šéfka Ocelářské unie Marcela Kubalová.
Současná obchodní politika USA pod vedením Trumpa by mohla ovlivnit i ceny potravin v Evropě, uvedla Potravinářská komora ČR. Trump totiž dříve avizoval zavedení cel na zboží ve výši 60 procent pro Čínu a až 20 procent pro všechny ostatní země. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ale míní, že Trumpovo vítězství by na české zemědělství nemělo mít přímý vliv, protože zemědělské komodity nejsou většinou vhodné pro převoz na velké vzdálenosti a agrární obchod mezi USA a ČR nedosahuje významných hodnot.
Staronový prezident krátce po své pondělní inauguraci podepsal také příkaz zahajující proces vystoupení USA ze Světové zdravotnické organizace (WHO). České ministerstvo zdravotnictví takový krok očekávalo. Doufá, že se organizace na tuto situaci připravila, protože Spojené státy jsou největším přispěvatelem do jejího rozpočtu. Kvůli tomu očekává tlak na navýšení příspěvků ostatních členských států, což Česko dlouhodobě odmítá.
Trump potvrdil i dříve avizované odstoupení Spojených států od takzvané Pařížské úmluvy OSN, která účastníky například zavazuje k postupnému snižování emisí a ke zvýšení kapacity obnovitelné energie. Zastavení zelených projektů v USA ale i přes Trumpovy výroky a kroky může podle expertů nastat až za delší dobu. Ekologové, politici i analytici se shodují, že je to komplikace pro mezinárodní vyjednávání, ale nepředstavuje neřešitelnou překážku. Pařížská dohoda podle nich zůstává pevná díky široké podpoře států, komunit i byznysu.
Prezident Pavel při dnešní návštěvě Černé Hory prohlásil, že chce počkat na návrhy k Ukrajině a Evropské unii, s nimiž přijde Trumpova vláda. "Dívejme se na to pozitivně. Co si můžeme vzít z tohoto okamžiku očekávání, který přinesla nová administrativa, především ohledně řešení války na Ukrajině," řekl Pavel novinářům.
Čeští politici napříč politickým spektrem se již krátce po pondělní inauguraci shodli, že USA by měly pod Trumpovým vedením zůstat klíčovým spojencem České republiky. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) dnes uvedl, že se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Markem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti autoritářským vlivům.
Europoslanec ODS, někdejší ministr zahraničí a obrany a bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra míní, že pro Evropany je klíčové udržet transatlantické spojení, k tomu ale podle něj kontinent potřebuje být atraktivní. Trumpa je podle Vondry nutné brát vážně, ale nikoli doslova.