Změna mantry EU. Už ne „Ukrajina musí vyhrát“, ale „Rusko nesmí vyhrát“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Narativ Evropské unie o výsledku války na Ukrajině se postupně mění. Zatímco donedávna unijní představitelé hovořili jednoznačně o nutnosti "vítězství Ukrajiny", v čemž nyní ale ještě pokračuje například šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová, v poslední době se volí spíše opatrnější vyjádření ve smyslu, že „Rusko nesmí zvítězit“.
Na změnu ve vyjádřeních upozornil bruselský server Politico, podle nějž je slovo „vyhrát“ tím asi nejtěžším, které může nyní EU v souvislosti s válkou na Ukrajině mít ve svém slovníku. „Rusko nesmí zvítězit, uvedla Evropská rada ve svém dohodnutém dokumentu o Ukrajině. To kontrastuje s naléháním šéfky unijní diplomacie, že Ukrajina musí vyhrát – ale zdá se, že vedoucí představitelé EU se nemohou přimět k tomu, aby zašli tak daleko,“ uvádí Politico.
Připomíná, že šéf Evropské rady António Costa, který stál vedle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu tento týden v Bruselu, se přiklonil k jiné formulaci. „Mezinárodní právo musí zvítězit a invaze musí být poražena,“ řekl Costa.
Na internetových stránkách Evropské rady se přitom ještě nedávno psalo heslo, že „Ukrajina musí tuto válku vyhrát“. Na dotaz serveru Politico však jeden z představitelů Rady uvedl, že se jedná o chybu, která bude napravena, což se již stalo. Nyní tedy platí heslo: "Rusko nesmí zvítězit".
Evropská rada ve svých závěrech ze dne 17. října 2024 znovu zopakovala, že rozhodně odsuzuje ruskou útočnou válku proti Ukrajině, která představuje zjevné porušení Charty OSN, a znovu potvrdila svou trvalou podporu nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic. „Evropská rada rovněž znovu potvrdila neochvějný závazek EU poskytovat Ukrajině a jejímu lidu nepřetržitou politickou, finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu tak dlouho, jak bude třeba, a tak intenzivně, jak bude třeba. Rusko nesmí zvítězit,“ uvádí se na nyní stránkách Rady.
Ukrajina požaduje jasné vymezení podmínek stabilního a dlouhodobého míru s Ruskem a bezpečnostní záruky, než bude možné jednat o ukončení téměř tři roky trvající války vyvolané ruskou agresí. Po jednání s lídry zemí Evropské unie to v týdnu novinářům řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vedle možností další vojenské podpory pro Kyjev se s nimi bavil i o plánovaném ukončení tranzitu ruského plynu na konci roku, které podle něho Ukrajina dodrží, ačkoli se to některým zemím nelíbí. Ruský prezident Vladimir Putin je podle Zelenského nebezpečný pro všechny a lidský život pro něj nic neznamená. Putin je šílený, dodal na tiskové konferenci.
Ukrajinský prezident do Bruselu dorazil v době, kdy se Evropa připravuje na lednový nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hovoří o rychlém ukončení války na Ukrajině. Ačkoli evropští vůdci ujišťují o další podpoře Ukrajiny, začíná se mluvit o možnosti mírových jednání, při nichž by Ukrajina mohla v zájmu ukončení konfliktu obětovat část svého území.
„Chceme ukončit válku, chceme mír, ale potřebujeme bezpečnostní záruky, které nás dlouhodobě ochrání,“ řekl Zelenskyj. Putin se podle ukrajinského prezidenta nespokojí s ovládnutím části ukrajinského území a bude chtít více, evropští partneři by proto měli napadené zemi pomoci zaručit bezpečnost. Zelenskyj prohlásil, že začala debata o umístění mírových jednotek na Ukrajině, o konkrétních možnostech ale nechtěl s novináři hovořit.
Zdůraznil také, že k dosažení míru je potřeba jednota mezi Spojenými státy a EU. Řada evropských lídrů se před jednáním shodovala na tom, že spíše než v zahájení mírových rozhovorů s Ruskem vidí prioritu v další podpoře Ukrajiny.