„Londýn je no-go zóna pro Židy.“ Šéf policie vyzván k rezignaci kvůli propalestinským pochodům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf londýnské Metropolitní policejní služby (MPS) Mark Rowley čelí výzvám k rezignaci ze strany bojovníků s antisemitismem. Podle nich policie pod Rowleyho vedením nezvládá propalestinské protesty a umožňuje tak šíření „nesčetných antisemitských zločinů z nenávisti“. Podle vládního poradce pro boj s extremismem se Londýn každý víkend stává no-go zónou pro Židy.
Metropolitní policie se v pátek omluvila poté, co jeden z policistů na demonstraci v Londýně označil bojovníka proti antisemitismu za „otevřeného Žida“. Gideon Falter, výkonný ředitel organizace Kampaň proti antisemitismu, měl na hlavě jarmulku, když byl 13. dubna zastaven v londýnské čtvrti Aldwych a hrozilo mu zatčení. Policie mu sdělila, že jeho přítomnost způsobuje „narušení veřejného pořádku“, uvedl server BBC. Na videozáznamu natočeném během pochodu policista řekl: „Jste zcela otevřeně Židé, toto je propalestinský pochod. Z ničeho vás neobviňuji, ale obávám se reakce na vaši přítomnost.“
Policie s ním podle jeho slov jednala jako se zločincem, protože je Žid, a obvinil komisaře Metropolitní policie Marka Rowleyho, že nedokázal omezit pochody a umožnil, aby se v ulicích Londýna páchaly „nesčetné antisemitské zločiny z nenávisti“. Celá záležitost se přesunula na vládní úroveň. Ministr pro policejní práci Chris Philp uvedl, že bude s Rowleyem jednat.
„Nikomu by nemělo být řečeno, že jeho náboženství je provokativní, ani by nemělo být nevinnému člověku vyhrožováno zatčením pouze kvůli očekávané nepřiměřené reakci někoho jiného,“ uvedl Philp.
Rada zástupců britských Židů rovněž vyzvala k naléhavé schůzce se šéfem Metropolitní policie v návaznosti na „sérii vysoce prominentních chyb“. Mluvčí rady uvedl, že se policie dopustila „chyb, kterým se dalo zcela vyhnout“ a které měly „zničující dopad na dříve vysokou důvěru britské židovské komunity v policii“.
Scotland Yard se za incident omluvil dohromady dvakrát. Původní omluva metropolitní policie byla v pátek stažena poté, co byla kritizována jako obviňování oběti. Proto policie vydala druhé prohlášení s tím, že „být Židem není provokace“, a znovu se omluvila s tím, že „židovští Londýňané musí mít možnost cítit se v tomto městě bezpečně“.
Londýn jako no-go zóna pro Židy
V sobotním prohlášení Gideon Falter uvedl, že to, co se na pochodu stalo, je „ostuda“ a následná reakce MSP je „skvrnou“ na pověsti policie. Vládní představitelé, ani opoziční Labouristé se nedomnívají, že by Rowleyho odstoupení byla v této věci ta „správná cesta kupředu“. Uznávají nicméně, že policisté situaci nezvládli. Navíc se nejedná zdaleka o první incident.
Metropolitní policie čelí kritice za to, jak se postavila k sérii propalestinských demonstrací, od začátku konfliktu, tedy od loňského října, kdy teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael. Podle izraelských údajů bylo zabito asi 1 200 lidí a více než 250 jich bylo odvezeno do Gazy jako rukojmí. Izraelská armáda reagovala na tento útok nasazením vlastních vojenských sil.
Premiér Rishi Sunak odvolal v listopadu ministryni vnitra Suellu Bravermanovou, jež byla terčem kritiky právě kvůli svému ostrému útoku na londýnskou metropolitní policii. Ta byla podle ní zaujatá a nedostatečně zasahovala proti účastníkům demonstrací na podporu Palestiny. Bravermanová v deníku The Times psala o propalestinských davech a obvinila policii, že při postupu na demonstracích uplatňuje dvojitý standard a toleruje, že demonstranti podporující Palestinu porušují zákon.
Vládní poradce pro boj s extremismem Robin Simcox začátkem března pro BBC uvedl, že se Londýn každý víkend při propalestinských protestech stává „no-go zónou“ pro Židy. Vláda má podle něj mnohem více nástrojů, jak s antisemitistickým extrémem bojovat, než si možná myslí. „Rozhodně bychom se nestali autoritářským státem, kdybychom rozhodli, že se Londýn už nesmí každý víkend měnit v no-go zónu pro Židy,“ uvedl Simcox s tím, že vláda má obavy právě ze zdánlivě nedemokratických omezení protestů.