Těžká palba za země i ze vzduchu. Pásmo Gazy hlásí jednu z nejtvrdších ofenziv Izraele od října
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Město Gaza v noci na pondělí čelilo těžkému izraelskému bombardování a do jeho centra v pondělí postupují kolony tanků hned z několika směrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské úřady a svědectví tamních obyvatel, podle nichž jde o jednu z nejtvrdších ofenziv izraelské armády od loňského 7. října.
Civilní záchranná služba v Gaze oznámila, že podle jejího odhadu byly zabity desítky lidí, ale záchranné týmy se k nim nemohou dostat kvůli probíhajícím vojenským operacím celkem v pěti čtvrtích v centrální části města.
Centrum města se během noci až do časných ranních hodin stalo terčem vzdušných úderů, podle svědků Reuters bylo zničeno několik výškových budov. Obyvatelé, s nimiž agentura komunikuje pomocí mobilní aplikace, uvedli, že tanky postupují nejméně ze tří směrů za podpory těžké palby za země i ze vzduchu. Tisíce lidí podle nich prchají v panice a nevědí, kde hledat bezpečné útočiště. Mnozí strávili noc na ulici.
Izraelská armáda v pondělním prohlášení o průběhu bojů uvedla, že v Pásmu Gazy stupňuje operaci proti infrastruktuře tamních radikálních sil a že vyřadila z akce více než 30 bojovníků, kteří představovali hrozbu pro izraelské jednotky.
Později armáda dodala, že civilisty před svými operacemi varovala a že jim otevře cestu, kudy se budou moci z postižených oblastí evakuovat. Prohlásila také, že bojovníci Hamásu a jeho spojeneckého Islámského džihádu se při svých útocích proti izraelským silám skrývají za civilní infrastrukturu.
Aktuální izraelská ofenziva v centru Pásma Gazy přichází právě v době, kdy Egypt, Katar a Spojené státy obnovily jednání o zprostředkování dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích a příměří ve válce, která trvá už desátým měsícem. USA, ale i EU včetně české vlády považují Hamás za teroristickou organizaci.
K dalšímu jednání se zprostředkovateli o podmínkách příměří v současném návrhu dohody v pondělí podle izraelských médií odcestoval do Káhiry šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar. V katarském Dauhá by měly tento týden pokračovat také rozhovory izraelských vyjednavačů pod vedením ředitele zpravodajské služby Mossad Davida Barney, které byly zahájeny minulý pátek.
Válka v Pásmu Gazy začala teroristickým útokem, při němž loni 7. října bojovníci Hamásu a další radikální islamisté zabili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli jako rukojmí do Gazy. Přes stovku z nich propustili během dosud jediného, týden trvajícího příměří na konci listopadu výměnou za palestinské vězně. Podle úřadů ovládaných Hamásem v bojích v Pásmu Gazy od října zemřelo přes 38.000 Palestinců a téměř 88.000 dalších Palestinců utrpělo zranění. Bilance palestinského ministerstva nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu, civilních obětí je však podle shody mezinárodních organizací většina.