Mádlovy Vlny i krátký film Krajan jsou mezi 15 kandidáty na Oscara
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hned dva snímky z České republiky se dostaly o krok blíže k souboji o nejprestižnější filmové ceny na světě. Mezi posledních 15 kandidátů na Oscara se dostalo historické drama Vlny od režiséra Jiřího Mádla, které se uchází o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Dalším tuzemským želízkem v ohni je krátký snímek Krajan režisérů Viktora Horáka a Pavla Sýkory, který na začátku října získal studentského Oscara a zároveň se teď dostal do shortlistu posledních 15 filmů, které se utkají o Oscara za Nejlepší krátký film.
Shortlisty, které představují 15 posledních kandidátů v každé oscarové kategorii, byly zveřejněny pořadateli nejprestižnějších filmových cen v úterý večer na webu Akademie. Český celovečerní snímek je v něm poprvé od roku 2021, kdy akademie takto vyzdvihla film Agnieszky Hollandové Šarlatán. Finální nominace na Oscary budou oznámeny za měsíc a zda se čeští filmaři vypraví na předávání cen do Hollywoodu se dozvíme 17. ledna. Zlaté sošky se pak budou v Los Angeles předávat na začátku března.
Pokud by Vlny postoupily také mezi finální kandidáty na Oscary, tak by to byl pro český film první takový úspěch za posledních 20 let. Do nominačního výběru se od rozdělení Československa probojovaly dva snímky: Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2000) a Želary Ondřeje Trojana (2003). Kolja od režiséra Jana Svěráka pak v roce 1997 v mezinárodní oscarové kategorii zvítězil.
Vlny zasazené do konce 60. let minulého století jsou inspirované skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.
Autor a režisér filmu Mádl pracoval s osobními vzpomínkami původních členů redakce, kteří ve filmu vystupují pod skutečnými jmény. Vedle Jiřího Dienstbiera v podání Vojtěcha Kotka to jsou Věra Šťovíčková, kterou hraje Tatiana Pauhofová, Luboš Dobrovský (Martin Hofmann), Jan Petránek (Petr Lněnička) nebo Milan Weiner (Stanislav Majer).
Vedle českého zástupce jsou v užším výběru americké akademie také snímky z několika dalších evropských zemí nebo palestinský dokument From Ground Zero. Za jasného favorita letošního ročníku je v mezinárodní kategorii považován francouzský muzikál Emilia Pérez zasazený do prostředí obchodu s drogami. Snímek režiséra Jacquese Audiarda byl nedávno vyhlášen evropským filmem roku a posbíral deset nominací na Zlaté glóby.
Pětadvacetiminutový film Krajan z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku na sebe upozornil už v říjnu. Český film Krajan získal zlaté ocenění na studentských Oscarech. Na slavnostním večeru v Londýně převzali režiséři filmu Pavel Sýkora a Viktor Horák z rukou Jasona Reitmana zlaté ocenění v kategorii Nejlepší narativní film. Krátký film Krajan porazil přes 2600 filmů z celého světa a je to první hraný snímek, který získal studentského Oscara. Dosud tuzemští tvůrci získali studentského Oscara za dokument (Jan Svěrák za Ropáky), animovaný snímek (Darja Kasčejevová za film Dcera) či za experimentální film (Marie Dvořáková za snímek Kdo je kdo v mykologii?).
Režisér Pavel Sýkora 14. října 2024, když přebíral ocenění v londýnském kině Odeon, poděkoval filmovému štábu a učitelům z Filmové akademie Miroslava Ondříčka. Svůj projev zakončil však v češtině slovy "Je to doma!" Viktor Horák pak poděkoval za ocenění Akademii. Předávání se poprvé za padesát let konalo v Londýně.