Ruský pilot se snažil sestřelit britskou stíhačku. Rusko tvrdilo, že mu selhala technika
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pilot ruské stíhačky Su-27 se pokusil v září loňského roku sestřelit britské průzkumné letadlo RC-135 Rivet Joint. Incident původně Rusko vysvětlilo selháním techniky stíhačky, server BBC ale nyní přinesl s odvoláním na anonymní zdroje informaci, že pilot nepochopil rozkazy a vypálil rakety úmyslně, ačkoli se netrefil.
Britský letoun byl 29. září 2022 na průzkumné misi v mezinárodním prostoru nad Černým mořem, když se setkal s dvojicí ruských stíhaček Su-27. Z jedné Su-27 tehdy vyletěla raketa vzduch-vzduch, která ale britský stroj minula. Rusko následně uvedlo, že došlo k selhání techniky a střelba nebyla úmyslná.
BBC se ale odvolá na informaci tří zdrojů ze západního obranného sektoru, podle kterých samo RC-135 zachytilo komunikaci obou ruských pilotů s pozemní základnou předtím a potom, co k vypuštění rakety došlo.
Piloti prý podle BBC zaslechli od vedení slova ve smyslu: „Máte cíl k dispozici.“ Jeden pilot si je vyložil jako povolení k palbě a vypustil první raketu, která se ale nedokázala zaměřit na cíl a Brity minula.
Volné vyjádření základny svědčí o vysoké míře neprofesionality zúčastněných osob, uvedly zdroje. Druhý pilot Su-27 pak začal svému kolegovi nadávat, ten ale po chvíli stejně vypustil druhou raketu. Ta ale prý neškodně odpadla od křídla a ani nevyletěla, což napovídá, že selhala nebo že bylo její vystřelení na poslední chvíli zrušeno. Britský letoun pak dokončil svou misi a vrátil se na základnu.
Incident byl označen tehdejším britským ministrem obrany Benem Wallacem za „potenciálně nebezpečný“. Přijal ale tehdy vysvětlení ruské strany. „Tento incident nepovažujeme za záměrnou eskalaci ze strany Rusů a naše analýza se shoduje na tom, že k němu došlo v důsledku poruchy,“ uvedl. Je přitom pravděpodobné, že musel mít už k dispozici záznam komunikace obou stíhačů a jejich základny.
V případě zásahu a zničení britského letadla by se tento čin mohl brát jako válečný akt vůči členskému státu NATO, což by mohlo vést k aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy a zahájení války mezi Ruskem a NATO.