Čeho jsme chtěli dosáhnout, toho jsme dosáhli, pochvalují si odboráři stávku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předáci odborových svazů jsou spokojení s pondělními protesty proti vládě. Řekli to novinářům po zhruba hodinové demonstraci na pražském Malostranském náměstí. Kabinet by se měl podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly zamyslet nad tím, jak za dva roky zvládl sjednotit lidi proti sobě. Podle školských odborů v pondělí téměř tři čtvrtiny všech regionálních škol v Česku zcela zavřely nebo omezily provoz. Stávkovalo se také v řadě úřadů či firem, výroba se zastavila například i ve Škodě Auto.
Odboráři nechtěli odhadovat, kolik lidí na Malostranské náměstí dorazilo. Relevantní podle nich jsou jen odhady policie či mobilních operátorů. „Čeho jsme chtěli dosáhnout, toho jsme dosáhli,“ řekl novinářům předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Středula ocenil fantastickou atmosféru. „Lidé dali jasně najevo, že se jim situace nelíbí,“ uvedl.
Demonstrace byla součástí pondělních protestů odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, důchodové reformě, nezvyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy či nedostatku peněz na školství. V řadě škol, firem či úřadů se kvůli tomu v pondělí stávkovalo.
Do výstražné stávky se podle odborů aktivně zapojilo 7213 škol, jde tak o největší stávku škol za 30 let. Odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. „Jde nám o to, aby vzdělávání bylo prioritou, aby vzdělávací systém přinášel kvalitu,“ uvedl v pondělí šéf školských odborů František Dobšík. Protest mateřských, základních a středních škol podpořily také vysokoškolské odbory, výstražnou stávku zorganizovaly na 13 fakultách. Některé školy či školky v pondělí byly zcela zavřené, jiné fungovaly v omezeném provozu nebo měly náhradní program.
Pondělní protesty se ale netýkaly pouze škol. Stávku vyhlásilo deset odborových svazů, protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím nebo vysoké inflaci. Někde se práce zastavila na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den. Týkalo se to i velkých podniků, výroba se ve 13:00 na dvě hodiny zastavila i v automobilce Škoda Auto.