Lidé chtějí mít zbraň hlavně kvůli ochraně, většina ji někdy nosí u sebe, ukázal průzkum
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zbrojní průkaz chtějí Češi zejména kvůli ochraně zdraví a majetku. Pro tyto účely slouží zbrojní průkaz skupiny E, který v ČR vlastní zhruba 260.000 lidí. Čtyři pětiny z nich nosí zbraň alespoň někdy u sebe. Nejčastější zbraní v populaci je pistole, tedy krátká palná zbraň s nábojníkem na rukojeti, následuje brokovnice. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Podle policejních údajů je v Česku více než 316.000 držitelů zbrojního průkazu, kteří dohromady vlastní více než milion zbraní.
Průkaz skupiny E je v ČR nejběžnější. Následuje skupina B, což jsou zbraně pro sportovní účely. Toto oprávnění má 174.000 lidí. Průkaz skupiny C umožňující vlastnit loveckou zbraň má 120.000 Čechů. Skupina A pak je pro sběratelské účely, tento zbrojní průkaz má 115.000 lidí. Nejméně je držitelů zbrojního průkazu skupiny D, kteří potřebují zbraň pro výkon povolání. Je jich v České republice 70.000. Častá je kombinace několika skupin v rukou jednoho držitele, v průměru vlastní jeden člověk zbrojní průkaz dvou skupin.
Držitel zbrojního průkazu je nejčastěji muž ve věku 45 až 59 let, má vysokoškolské vzdělání a žije v domácnosti s vyšším příjmem. Funkční střelnou zbraň má 90 procent držitelů průkazů. Vzhledem k počtu obyvatel je nejvíce zbraní mezi lidmi v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji.
Zbrojní průkaz skupiny E vlastní v Česku celkem tři procenta lidí a až třetina Čechů o jeho získání uvažuje. Většina z nich se domnívá, že držení zbraně zvyšuje jejich bezpečnost a umožňuje jim zabránit násilí nebo zločinu. Jako důvod nošení zbraně uvádějí možnost obrany a obavu z kriminality, problémových skupin, ozbrojených osob a terorismu. Mezi minoritními důvody se objevily obavy ze zvířat a nedostatečná ochrana Policií ČR.
Průzkum se uskutečnil od 26. června do 1. července a zúčastnilo se ho 504 lidí.