KANDIDATURA HARRISOVÉ

Kdo půjde s Harrisovou do boje o Bílý dům? Bývalý astronaut či guvernér „kolísavého státu“

KANDIDATURA HARRISOVÉ
Kdo půjde s Harrisovou do boje o Bílý dům? Bývalý astronaut či guvernér „kolísavého státu“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zda se víceméně jasné, že kandidátkou Demokratické strany na prezidentku bude současná viceprezidentka Kamala Harrisová. Ta postupně získává podporu vlivných demokratů, včetně současného prezidenta Joea Bidena. Americká média intenzivně spekulují, kdo by ji mohl v souboji s Donaldem Trumpem doprovodit jako potenciální viceprezident. Ve hře je jich hned několik, některá by pro Harrisovou byla strategičtější než jiná.

Na prvním místě média nejčastěji hovoří o jedenapadesátiletém guvernérovi Pensylvánie Joshovi Shapirovi, který je ve funkci od loňska, od roku 2017 působil jako generální prokurátor státu. Pensylvánie je pro demokraty státem, kde musí vyhrát a Shapirovo postavení mezi demokraty vzrostlo poté, co v roce 2022 smetl svého republikánského protikandidáta Douga Mastriana a získal 56 % hlasů. Tento výběr by tak mohl být pro Harrisovou strategický, neboť by jí mohl pomoci zvítězit v tomto „kolísavém státě“.

Shapiro se mimo jiné výrazně projevil vloni na podzim, když se po univerzitních kampusech šířily demonstrace proti Izraeli. Veřejně vystoupil, aby nárůst antisemitismu po útoku Hamásu v Izraeli 7. října odsoudil. Pokud by si ho Harrisová vybrala, stal by se druhým židovským kandidátem na kandidátce velké strany v historii.

Ve hře je podle médií také bývalý astronaut a válečný veterán Mark Kelly, který je možným uchazečem vzhledem ke svým politickým úspěchům v Arizoně, kde byl zvolen senátorem a která je rovněž z pohledu voleb zásadním státem. Jako demokrat z jednoho ze států hraničících s Mexikem s větší věrohodností vyjadřovat k tématu migrace, „což je velká výhoda, protože republikáni na Harrisovou kvůli situaci na hranicím útočí“.

BBC zároveň připomíná, že Kelly je manželem bývalé poslankyně Gabby Giffordsové, která byla v roce 2011 vážně zraněna při masové střelbě v Arizoně. Vzhledem k tomu, že násilí páchané střelnými zbraněmi je pro demokraty hlavním tématem kampaně, mohl by Kellyho osobní příběh u voličů najít odezvu.

Mezi potenciálními kandidáty na viceprezidentku může být guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerovou, která je stále populárnější demokratkou ze Středozápadu, o níž mnozí odborníci spekulují, že bude v roce 2028 kandidovat na prezidentku. Deníku The New York Times dříve řekla, že si přeje, aby v roce 2028 byla prezidentkou zástupkyně generace X, ale už nechtěla spekulovat, zda by to měla být ona. Whitmerová po Bidenově odstoupení prohlásila, že „udělá vše, co je v jejích silách, aby vyhráli demokraté a Donald Trump byl zastaven“. Trump se do ní přitom zostra pustil už před Bidenovou rezignací.

Média také zmiňují šestapadesátiletého kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, jehož šance ale snižuje právě to, že vede stejný stát, z něhož pochází Harrisová. Progresivista Newsom je podobně jako Whitmerová často uváděn jako možný kandidát na prezidenta v roce 2028. Newsom je velkým Bidenovým podporovatelem, v červenci se ve Washingtonu s Bidenem a dalšími předními demokratickými guvernéry setkal a 4. července byl hlavním hostem Bidenovy předvolební akce v Michiganu. Newsom po odstoupení Bidena chválil jako „nezištného“ prezidenta a řekl, že podporuje „nebojácnou“ a „houževnatou“ Harrisovou, aby se postavila Trumpovi.

Bez šancí podle Politica nejsou ani šestačtyřicetiletý guvernér Kentucky Andy Beshear, sedmašedesátiletý guvernér Severní Karolíny Roy Cooper nebo devětapadesátiletý guvernér Illinois J.B. Pritzker. Přehled uzavírají pětačtyřicetiletý guvernér Marylandu Wes Moore a dvaačtyřicetiletý ministr dopravy Pete Buttigieg.

jkr