NATO nad Českem. Do největšího leteckého cvičení v historii se zapojí základna v Čáslavi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí a spojenci chystá na červen největší mezinárodní cvičení letectva, v dějinách NATO, kterého se zúčastní 220 letounů ze 24 zemí. Podle bundeswehru budou cvičit schopnost reagovat v krizové situaci a akce se zúčastní také Česko, které pilotům poskytne vojenskou základnu v Čáslavi a zapojí své stíhačky Gripen. Z letiště budou na stejných strojích údajně startovat také Maďaři, možná i další technika z dalších států.
Během cvičení dojde k největšímu nasazení amerického letectva v Německu. USA pošlou kolem 90 letounů, včetně F-15, F-16 a F-35. Kromě bojových letounů se cvičení zúčastní také tankovací a dopravní letadla. „Jde o jasný signál Rusku – vzdušný prostor NATO bude v případě nouze společně bráněn,“ řekl šéf vojenského letiště ve Wunstorfu Christian John.
„NATO je výhradně obrannou aliancí, ale musíme všem ukázat, že když na to přijde, jsme schopni bránit v rámci aliance naše hodnoty, jako je svoboda a demokracie,“ cituje agentura DPA generálporučíka Inga Gerhartze. V manévrech nazvaných Air Defender 23 budou hlavní roli hrát Spojené státy, které kromě desítek letounů pošlou i dva tisíce vojáků, celkem se jich do manévrů deset tisíc. Američtí letci budou se spojenci trénovat „klasický scénář článku pět“.
Podle článku pět Severoatlantické smlouvy, na jejímž základě NATO vzniklo, je ozbrojený útok proti některé členské zemi považován za útok proti všem členům aliance. V takovém případě mají ostatní členské země povinnost napadenému státu pomoci. Při cvičení Air Defender 23 bude Německo fungovat jako hlavní uzel obrany v Evropě. Letci budou podnikat mise ze čtyř základen v Německu, jedné v Nizozemsku a z Čáslavi.
Cvičení je plánováno na 12. až 23. června. Německá média už nyní varují, že manévry omezí provoz civilních letů, což poznamená začátek dovolených. Podle Süddeutsche Zeitung ale zavede letectvo "jen omezená opatření."
❗️ Report ✈️:
— OsintTV📺 (@OsintTV) April 6, 2023
US will send 100 aircrafts including F-35, F-15C, F-16 fighters & A-10 Thunderbolt II attack aircraft to Europe
US Air National Guard is preparing for the largest movement of forces across the Atlantic Ocean in its history
Air Defender 2023 military exercise pic.twitter.com/EXYJ0Ey6qP
Během června se město Wunstorf nedaleko Hannoveru stane dějištěm mezinárodního cvičení vzdušných sil. Mezi další místa konání se řadí Neuburg či Lechfeld. Německé letectvo uvádí, že se jedná o „čistě obranné cvičení, které je plánováno a připravováno již od roku 2021“. Rozměr cvičení NATO se prý od začátku války na Ukrajině nerozšířil, ale jeho význam masivně vzrostl, informuje portál Augsburger Allgemeine.
„Cvičení není jen o taktické a technické spolupráci mezi silami zúčastněných vzdušných sil NATO. Jde také o demonstraci asertivních vzdušných sil ve smyslu věrohodného odstrašení – jinými slovy jde o jasný signál Rusku. Cvičení má Moskvě vyslat jasný signál, že vzdušný prostor NATO může být a v případě nouze bude společně bráněn,“ prohlásil šéf wunstorfského pracoviště a plukovník Christian John.
Members of the 147 AW, Texas Air National Guard, participated at a media day for Air Defender '23, an exercise led by the German air force slated for this summer.
— Texas Military Dept. (@TXMilitary) April 12, 2023
Interested in becoming a part of history? Go to https://t.co/Fqzr3bCo5d
(📸 Senior Airman Douglas Graham) pic.twitter.com/dP9zOj12ep
Společného cvičení se zúčastní stíhací, tankovací a dopravní letouny. Ve Wunstorfu bude pravděpodobně umístěno asi deset až dvanáct tankovacích a dopravních letounů z Rumunska a USA. Velkou část logistiky bude rovněž zajišťovat letecká základna. Uvažuje se také o dopravních letounech A400M, které jsou ve Wunstorfu pravidelně dislokovány. Nad Wunstorfem se zvýší počet letů, ale neplánují se zde žádné cvičné lety s bojovými letouny, píše web Augsburger Allgemeine.
Akce „Air Defender 23“ se celkově zúčastní 15 členů NATO a nácviky budou probíhat ve vzdušném prostoru nad Německem, Českou republikou, Polskem, Rumunskem a pobaltskými státy. Někteří členové NATO budou startovat z domácích leteckých základen a německé letectvo nasadí letouny Tornado, Eurofighter a vojenský transportér A400M.
čtk,