Poláci jdou po exkancléři Schröderovi. Podle prokuratury pracoval na bojkotu sankcí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který se netají sympatiemi k Rusku a donedávna vystupoval v dozorčích radách ruských energetických firem, začala vyšetřovat polská prokuratura. Podle zjištění největší soukromé rozhlasové stanice v Polsku RMF24, polská prokuratura vyšetřuje oznámení, podle kterého Schröder vyvíjel snahy k bojkotování ruských sankcí v Německu ze svých pozic v ruské energetice.
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder (79) krátce po skončení svého druhého kancléřského mandátu nastoupil do řídící funkce společného rusko-německého projektu Nord Stream. V roce 2017 byl nominován do dozorčí rady ruského ropného gigantu Rosněft. Na tuto funkci rezignoval až v květnu 2022 po silném tlaku veřejnosti. K rezignaci ho vyzval například současný německý kancléř Olaf Scholz.
V souvislosti s jeho prací pro Rosněft ho nyní vyšetřuje oddělení boje proti korupci polské prokuratury v Mazovském vojvodství. Podle dokumentů, které prokuratura získala se Schröder mohl podílet na snaze vyvíjet tlak na německou politickou scénu a vyvíjet snahu k bojkotování sankcí, které Německo uvalilo na Ruskou federaci v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
Polská prokuratura se také zabývá otázkou, zda bývalý kancléř hrál aktivní roli ve prospěch Ruska v počátcích invaze.
Polská prokuratura vyšetřuje ruskou invazi na Ukrajinu a zločiny, které Rusko během invaze spáchalo, už několik měsíců. Roli exkancléře Schrödera zařadila do vyšetřování na základě oznámení. Vyšetřování probíhá ve spolupráci s Ukrajinou, polská prokuratura už v rámci vyšetřování vyslechla přes 2000 svědků.
Nejedná se jediné vyšetřování či soud, kterému bývalý kancléř Schröder v posledních měsících čelí. V minulých dnech německý soud potvrdil, že zrušení jeho kanceláře v německém Bundestagu a ukončení financování jeho politických aktivit ze strany německého parlamentu bylo oprávněné. K těmto krokům přistoupil výbor Bundestagu minulý rok poté, co zůstával v dozorčí radě Rosněftu i po únorové invazi. Nadále mu však náleží kancléřská renta a má nadále právo na státem hrazenou ochranku.