„Trvalo to dlouho a přišlo to pozdě.“ Habeck se v Kyjevě omluvil za pomalou pomoc Německa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck v pondělí navštívil Kyjev. Středobodem jednání byla pomoc Německa při poválečné obnově Ukrajiny. Politici se však věnovali i současné situaci a obětem ukrajinských vojáků. V reakci na slova prezidenta Zelenského přišel Habeck s nečekanou reakcí. Omluvil se za pomalou reakci Německa na ruskou invazi a uvedl, že se za tuto reakci stydí.
Habeck svá slova vyřkl na začátku jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten popisoval situaci za poslední dobu a snahu ukrajinských vojáků čelit ruským vojákům a poděkoval přitom Německu za podporu. Po úvodním slovu Zelenského, požádal Habeck o slovo s tím, že by rád řekl několik poznámek.
„Potkali jsme se v roce 2021 a vy (To byl úplně jiný svět, vstupuje do řeči Zelenský) Ano byl to úplně jiný svět. Později jste nám ukázal, že válka je skutečná a v Německu jsme začali debatu o tom, že bychom měli Ukrajinu podporovat zbraněmi. Německo nebylo schopno či ochotno, to v té době (počátku konfliktu poz. red) učinit. Svou pozici jsme nakonec přehodnotili, ale trvalo to příliš dlouho a přišlo to příliš pozdě. Ne všichni němečtí politici by toto řekli, ale já se hluboce stydím, že to přišlo tak pozdě. Polovina mé práce minulý rok byla pomoci s vyzbrojením Ukrajiny co nejrychleji a co nejvíce, to šlo,“ řekl Habeck uctivě Zelenskému.
"It took too long and it was too late...I feel deeply ashamed" - this is both human decency and political leadership by #Habeck in Kyiv. There is a new generation of politicians in Europe. Much needed. https://t.co/en4SgXWQJZ
— RomanaVlahutin (@RVlahutin) April 3, 2023
V Německu dlouho probíhala debata zda vyzbrojovat Ukrajinu těžkými zbraněmi. Minulý rok na podzim několik týdnů spojenci s Německem řešili možnost dovozu tanků Leopard Ukrajině. Německo jako jejich výrobce muselo k reexportu vydat povolení. Německo svolilo k tomuto kroku až poté, co Polsko pohrozilo, že Leopardy na Ukrajinu pošle i bez povolení a Spojené státy se zavázaly k vyslání několika tanků Abrams.
Německo se v současnosti zavázalo k vojenské podpoře Ukrajiny přesahující 2,3 miliardy eur a poslalo na Ukrajinu 2,5 miliardy eur humanitární pomoci.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.