Ministr Bek vytáhl do boje proti úřadu svého předchůdce Plagy. Ten řeší s ANO návrat do politiky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Takzvaný přílepek k novele zákona o vysokých školách, který se týká změn v Národním akreditačním úřadu (NAÚ) vyvolal kritiku jak odbornou, tak politickou. Na jedné straně vysokoškolské reprezentace varují, že může dojít k destabilizaci systému univerzitních programů. Na druhé straně se hovoří o tom, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN) změnu prosadil, aby se zbavil šéfa NAÚ a exministra Roberta Plagy. Ten jedná s hnutím ANO o kandidatuře ve sněmovních volbách.
Poslanci předlohou změnili postavení akreditačního úřadu, který má být nově samostatnou právnickou osobou s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Úřad by měl nově akreditovat i programy vyšších odborných škol. Novelu teď dostanou k posouzení senátoři. Změny v akreditačních procesech, jak je prosadila skupina koaličních poslanců, vyvolaly spory.
Při zahájení závěrečného kola projednávání novely koncem října se úpravy zastával ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle evropských standardů podle něho musí vzniknout samostatný právní subjekt. Akreditace programů vyšších odborných škol pak podle ministra nepovede ke změnám jejich financování. Vyšší odborné školy podle něho budou moci v budoucnu nabízet žádané jednoleté nebo dvouleté technické studijní programy.
Předsednictvo České konference rektorů a užší předsednictvo Rady vysokých škol konstatovaly, že na poslední chvíli vložené pozměňovací návrhy směřující k transformaci Národního akreditačního úřadu a změnám v systému akreditací vyšších odborných škol mohou vést k destabilizaci stávajícího systému akreditací studijních programů. „Zástupci obou reprezentací proto žádají MŠMT o urychlené předložení konkrétního harmonogramu a způsobu implementace navržených změn, včetně odpovědnosti za jednotlivé kroky,“ uvedly obě vysokoškolské reprezentace ve společném listopadovém usnesení.
Kritiku na adresu některých pozměňovacích návrhů k novele zákona, včetně toho, který se týká NAÚ, vyjádřila už dříve rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně ČKR Milena Králíčková. „V novele jsou kvůli některým navrhovaným pozměňovacím návrhům některá ustanovení, která jdou proti podpoře kvality – například prodloužení doby, po kterou pobočky zahraničních VŠ mohou fungovat bez dosahování standardů tuzemských škol. Též návrh na novou akreditační agenturu nebyl připraven a prodiskutován s reprezentacemi vysokých škol tak, aby tato změna vedla ke zvyšování kvality ve vysokoškolském sektoru,“ řekla pro Králíčková.
Bek vs. Plaga
Zároveň se hovořilo o tom, zda k této změně ministr Bek nesáhl proto, že se chtěl zbavit současného předsedy a bývalého ministra školství Plagy. Ten pro Echo24 nechtěl spekulovat, co za rozhodnutím stojí. „O motivacích ministra Beka k obejití standardního legislativního procesu a načtení pozměňujícího návrhu na poslední chvíli nebudu spekulovat, neboť je v podstatě jedno, jestli to je motivováno osobně, jeho snahou dosadit si do úřadu svého člověka, nebo jen chtěl ukázat, že něco dělá,“ řekl redakci Plaga.
„Podstatné je, že takto zřízený nový úřad nás neposouvá k plnění mezinárodních standardů kvality ve vysokém školství a zároveň obsahuje velké riziko, že nový úřad nebude určitý čas schopen plnit své funkce ve vysokém školství,” řekl Plaga.
Podobně hovoří také stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). „Největší problém s reformou NAÚ vidíme v tom, že je v rozporu se standardy ESG ohledně nezávislosti (Evropský prostor vysokoškolského vzdělávání), kdy způsob výběru a jmenování předsedy, nezabraňuje možným politickým vlivům a rovněž způsob financování nenaplňuje požadavek finanční nezávislosti,“ řekla pro Echo24 Berkovcová.
Ministr Bek na žádost deníku Echo24 o komentář k této věci nereagoval.
Plaga zpátky na MŠMT?
Ve veřejném prostoru se v posledních týdnech mluví o tom, že by Plaga měl ve sněmovních volbách v příštím roce opět kandidovat za hnutí ANO a být kandidátem na ministra školství. Místopředseda hnutí Karel Havlíček redakci vyjednávání s Plagou potvrdil. „Vše je v jednání. Šance, že Robert bude kandidovat, zde určitě je. Po Novém roce budeme informovat,“ řekl Havlíček.
Svůj zájem potvrzuje i Plaga. „Co se týká mého možného návratu do politiky, tak rozhodující pro mě bude debata o prioritách ve školství a sportu, přičemž platí, že zároveň chci, aby školství a sport opět byly skutečné, nikoliv pouze deklarované priority. Předpokládám, ze finální rozhodnutí by mohlo padnout v prvních měsících příštího roku,“ potvrdil redakci Plaga.
Plaga od roku 2017 působil jako ministr školství v obou vládách Andreje Babiše. Členem ANO byl až do zrušení brněnské buňky v roce 2020, poté si už členství neobnovil. Spekuluje se o tom, že by mohl příští rok vést kandidátku hnutí ve Středočeském kraji, kde byl v roce 2021 lídrem právě Havlíček. Ten však nyní povede ANO do voleb v Praze.
Prioritou pro příští volební by podle Plagy mělo být nejen skutečné zlepšení systému dohledu nad kvalitou ve VŠ. „Tak jak bylo v našem prvotním návrhu zákona, který jsme minulý podzim ministerstvu předali. Ale zároveň i úprava řízení vysokých škol, tedy zjednodušení řídícího modelu, vyvážení odpovědnosti a kompetencí jednotlivých orgánů, a to při zachování akademické samosprávy a autonomie,“ dodal Plaga.
Podobně hovoří také zmíněná stínová ministryně Berkovcová. „Priority hnutí ANO Pro školství budou posílení financování regionálního i VŠ školství včetně lepší podpory pedagogických i nepedagogických pracovníků a kroky k posílení kvality vzdělávání, včetně revize podmínek inkluze,“ řekla Berkovcová.