V Moskvě pohřbili diplomata Karlova. Obřadu se účastnil i Putin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve čtvrtek byl v Moskvě pohřben zastřelený ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Na smuteční obřad se dostavil i Vladimir Putin, který kvůli tomu zrušil účast na každoroční tiskové konferenci. Mezi hosty smutečního obřadu byl i premiér Dmitrij Medveděv či ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Pohřeb zavražděného ruského velvyslance probíhal od čtvrtečního dopoledne v Moskvě. Smuteční obřad se konal v chrámu Krista Spasitele. Zádušní mši sloužil moskevský patriarcha Kirill, který se s Karlovem osobně znal. Před deseti lety totiž oba služebně působili v severokorejském Pchjongjangu.
Smutečního obřadu se zúčastnil i ruský prezident Vladimir Putin. „Prezident kvůli tomu vystoupí na své každoroční tiskové konferenci až 23. prosince,“ informoval o změně plánu hlavy státu mluvčí Dmitrij Peskov.
Karlov od Putina dostal posmrtně čestný titul Hrdina Ruska, nejvyšší ruské vojenské vyznamenání. Šéf diplomacie Lavrov o mrtvém diplomatovi prohlásil, že „zemřel na bojovém postu“. Jméno Karlova se objevilo na pamětní desce ve vestibulu ministerstva, kde je seznam ruských diplomatických pracovníků, kteří zahynuli ve službě.
Putin se podle televizních záběrů krátce zastavil u otevřené rakve s nebožtíkem a promluvil s pozůstalými.
Karlovovo tělo bylo dopraveno z Ankary do Moskvy už v úterý, kdy ho přímo na letišti přivítalo smuteční shromáždění. Vdova po zavražděném podle zpráv z místa propukla v pláč v momentě, kdy byla rakev naložena do pohřebního vozu.
Do Ruska mezitím dorazila i skupina osmnácti vyšetřovatelů, kteří budou i nadále pracovat na rozklíčování celého incidentu. Dvaašedesátiletý Karlov byl zastřelen tureckým policistou Mevlutem Mertem Altintasem při slavnostním otevření fotografické výstavy v Ankaře.
Kreml prozatím nepotvrdil, zda vrah pracoval sám nebo byl součástí širší skupiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však trvá na tom, že za útokem stojí hnutí v Americe žijícího duchovního Fethullaha Gülena.