Komentář Petra Holuba k EET prizmatem Rakouska

Země, kde už vládne EET

Komentář Petra Holuba k EET prizmatem Rakouska
Země, kde už vládne EET

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Projekt EET vstupuje do horké fáze. Od prvního listopadu začíná ostrý provoz, hospodští budou povinně připojeni od prvního prosince, maloobchod od prvního března, všichni ostatní živnostníci o rok později. Za kritický bod, který projekt překročil, však jde označit něco jiného. Majitelé obchodních provozoven, kterých se EET týká, si uvědomili v plné nahotě, že pokladnám neujdou. Přihlížející zákazníci začínají tváří tvář všemu poprasku přemýšlet, jestli proti EET protestují opravdu jen ti, na které se hodí přísloví o potrefené huse.

V této situaci je rozumné navštívit Rakousko, které zdejší politici uvádějí jako příklad země, která rovněž letos zavedla EET. Konkrétně zkušební provoz pro všechny živnostníky a podnikatele nastal v lednu a v květnu se už jelo naostro.

Katastrofa nebyla

Před návštěvou je třeba upřesnit termíny. Tvrdit, že v Rakousku mají EET (elektronickou evidenci tržeb), není správné. Rakušané tomu říkají „povinné registrační pokladny“ (Registrierkassenpflicht), které se z pohledu počítačových odborníků významně od EET liší. Hlavní rozdíl je v tom, že tamní pokladny fungují „offline“, to znamená, že nemají přímé připojení na finanční úřady, jak se plánuje v Česku. Proto také musí finanční úředníci evidovat a zdůvodňovat, když se k pokladně některého obchodníka připojí, nemohou jen tak namátkou surfovat v datech, jak zákon předpokládá v Česku.

Obchodníci, jichž se to týká, si uvědomili v plné nahotě, že EET neuniknou - repro Shutterstock

Rakouští živnostníci také mají menší náklady. Je pravda, že obvyklá pokladna přijde na tři tisíce eur, jen ty úplně obyčejné se vejdou pod tisíc eur. V Česku je za tisíc eur už nadstandardní pokladna. Tím však náklady Rakušanů končí. Nemusí platit za připojení k finančním úřadům, zatímco český obchodník se pod pět set korun měsíčně nedostane.

Ohniskem všech sporů o registrační pokladny jsou u jižních sousedů tradiční venkovské trhy. Liší se od většiny českých farmářských trhů, kde kromě místních sedláků běžně prodávají svou výrobu velké zemědělské firmy i překupníci obstarávající zboží v Makru nebo Kauflandu. Obvyklý sobotní trh v malém okresním městě poblíž moravské hranice může posloužit jako příklad, že pokladny velkou katastrofu venkovanům nepřinesly. Platí to zvláště v tom smyslu, že ani vpád elektronických zařízení nezničil zavedené vztahy prodejců a zákazníků a že se udržela starosvětská atmosféra, kdy trh tvoří jednotu svázanou vzájemnou důvěrou.

Pravidla venkovského trhu

Místní komunita si s pokladnami dokázala poradit. Na trhu je asi deset prodejců, přitom někteří z nich, třeba prodavačka brambor nebo obchodník s pečenými kaštany, žádnou kasu nemají. Mohou se vždy odvolat na pravidlo, že ročně neutrží víc než 1500 eur a že tedy na rozdíl od nejmenších českých živnostníků mají výjimku. Malou pokladnu používají i prodejci zeleniny, kterou očividně sami vypěstovali, velký přístroj si pořídili velcí prodejci sýrů nebo masa. Vyúčtují vybrané zboží, ukážou částku na displeji, a pak se zdvořile zeptají, jestli chce zákazník účtenku.

Vlastně tím navádějí k porušení zákona, protože v Rakousku (nebo ve Slovinsku, kde začali v červenci naostro s českým typem EET) musí zákazník přijmout účtenku a do sta metrů od obchodu ukázat případné kontrole. Dokud prodejce účtenku nevystaví, tak přece neexistuje kontrola, že se nákup skutečně zaznamenal do pokladny. Přesto v malém rakouském městě zřejmě funguje tichá dohoda, protože kupující zpravidla účtenku odmítnou.

V Česku zákazník nemusí účtenky odebírat, proto je nezbytnou součástí systému udavačský web, případně slibovaná loterie na účtenky. Rakousko ukazuje, že ani přísnější pravidlo o povinnosti odebírat účtenky nepomáhá, protože ho zákazníci ignorují.

Registrační pokladny používají kavárny, trafika i obchody s oděvy v okolí venkovského trhu, ty však na ně přešly už dávno. Dokud je nikdo nenutil, tak si jejich majitelé sami uvědomili, jak elektronizace účetnictví zjednoduší práci.

FPÖ děkuje

Pokladny zřejmě v Rakousku výběr daní významněji nezvýší. Ve druhém čtvrtletí se podle Eurostatu na spotřebních daních včetně DPH vybralo jen o dvě a půl procenta víc než rok před tím a nárůst z předchozích měsíců zpomalil na polovinu. Přesto jsou jakékoli dalekosáhlé závěry předčasné.

Významněji se mohou povinné pokladny podepsat na prezidentských volbách. Vedle zkušenosti s přidělováním uprchlíků i do těch nejmenších obcí byly hlavním důvodem, proč prezidentské volby v květnu prohrál odpůrce pokladen a kandidát radikální pravicové strany FPÖ Norbert Hofer jen těsně. V prosinci se budou volby opakovat a Hofer do nich jde v pozici favorita.

24. října 2016