Kvůli africkému moru prasat zakázal Čunek vstup do oblasti nákazy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásí kvůli obavám z dalšího šíření afrického moru prasat zákaz vstupu osob do oblasti ohniska nákazy na Zlínsku. Opatření má začít platit ve středu.
Týkat se nebude pouze lidí, kteří v zamořeném oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců. Hejtman to řekl novinářům ve Zlíně.
„Omezení začne platit zítra, protože musíme přeznačit asi 360 tabulí,“ řekl v úterý Čunek. Od minulého týdne byl jejich prostřednictvím zakázán vstup do ohniska nákazy lidem s domácími zvířaty.
V Česku se africký mor prasat, který původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, do roku 2017 nikdy nevyskytoval. Veterináři ale dlouhodobě upozorňovali na to, že ohnisko choroby bylo loni například v sousedním Polsku, kde se ale šíření podařilo zastavit. Onemocnět mohou prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. Veterináři proto již dříve zahájili monitoring divokých prasat, vyšetřovali uhynulá zvířata.
Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. Jde o akutní, vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému moru prasat. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou.
Africký mor prasat se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesu teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace proti nákaze neexistuje. Inkubační doba by měla být podle Semeráda tři až pět dní.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.