PROCES SE SOUDNÍM ZNALCEM

Je lživý posudek výjimka či běžná praxe? Janečkův znalec před soudem

PROCES SE SOUDNÍM ZNALCEM
Je lživý posudek výjimka či běžná praxe? Janečkův znalec před soudem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Špatné znalecké posudky vznikají tak dlouho, jak existují samotné novodobé soudy. V posledních měsících ale soudní znalci, kteří neodvedli dobrou práci, čelí trestu mnohem častěji, než tomu bylo v minulosti. Příkladem může být soudní znalec, který napsal posudek v případě dopravní nehody podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Jiří Doleček kvůli tomu stane před soudem v úterý. Soudní znalec a autor knihy o soudnictví si ale myslí, že nepoctivých soudních znalců je naprosté minimum. Jen jím je dnes věnována mnohem větší pozornost.

V úterý se začne obvodní soud na Praze 2 zabývat případem soudního znalce Jiřího Dolečka. Ten napsal posudek ve prospěch pražského lobbisty Janouška a nyní kvůli tomu čelí obžalobě z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Jeho případ ale není zcela ojedinělý – sporný posudek sehrál v posledních měsících roli ve více případech.

Doleček si v úterý vyslechne obžalobu a bude muset před soudem vypovídat. Vyslechnutý bude také soudní znalec, který napsal posudek pro policii a který Janouškovi jednoznačně přisuzoval vinu, a přizván je také znalec z Ústavu soudního inženýrství v Brně. Jestli Dolečkovi prokážou vinu, může v nejhorším případě skončit ve vězení až na tři roky. 

Opilý Janoušek naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Muž proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Matlacha ve svém posudku uvedl, že Janoušek ženu nemohl vidět. Závěry Dolečka ale postavil na hlavu revizní posudek zpracovaný týmem z Vysokého učení technického v Brně.

Soudní znalec: Pochybení je minimum

Otázkou ale zůstává, jestli se jedná o systémový problém, nebo o jednotlivé excesy několika nepoctivých lidí v oboru. „Myslím si, že v poslední době je to velké mediální téma a tak se teď na znalce hodně útočí. To ještě nedávno nebývalo,“ uvedl pro server Echo24 soudní znalec a autor knihy o znalectví Lukáš Křístek ze společnosti Moore Stephens.

Zmanipulovaný posudek sehrál roli i v případu lobbisty Romana Janouška - FOTO: Repro ČT

V poslední době se totiž množí případy nekvalitních nebo dokonce „na míru“ napsaných znaleckých posudků. Soudní znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše obvinila před dvěma lety policie z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, který měli vypracovat pro obhajobu Petra Kramného. Ten byl odsouzen za vraždu ženy a dcery na dovolené v Egyptě.

Podle Křístka se ale jedná o minium případů, kdy dojde k pochybení. „Znalců je cca 10 tisíc, a ročně vypracují v souhrnu cca 250 tisíc posudků. Jen minimum z toho počtu posudků znalci napíší úmyslně chybně. A jen minimum z 250 tisíc posudků ročně je mediálně zajímavých a jsou přetřásány v novinách. Jedná se o jednotky maximálně desítky posudků ročně. Je to obdobné jako s prací soudce. Jen minimum soudních rozsudků je přetřásáno v médiích, a jsou mediálně zajímavé,“ dodal Křístek.

Podle něj je navíc nepoctivých znalců v jeho profesi stejně, jako je tomu v jiných profesích. „Znalci píšou posudky pořád stejně. Občas někdo udělá nechtěnou chybu a občas to někdo udělá záměrně. Ale stejně jako v ostatních profesích je drtivá většina poctivých a jen někteří jsou horší,“ dodal Křístek a není se svým názorem osamocen. V podobném duchu se vyjadřují i jiní znalci.

Zajímavostí je, že ve dvou z nejsledovanějších případů, vystupuje tentýž soudní znalec. Radek Matlacha, který má problémy kvůli posudku pro Kramného obhajobu, je klíčovou osobou také v kauze bývalé zdravotní sestry Věry Marešové. Spolu s kolegou Jiřím Závodským v posudku uvedl, že Marešová vraždila v nemocnici v Rumburku pacienty draslíkem.

Další znalci ale jejich posudek vyvrátili, závěry o podání draslíku označili znalci za diletantskou interpretaci, způsob provedení pitvy nazvali nezájmem nebo lajdáctvím a Marešová byla osvobozena. Už kvůli tomuto pochybení neminul Matlacha trest, letos v únoru jeho i Závodského vyškrtli ze seznamu znalců.

Případů, kdy ale znalci úmyslně či neúmyslně pochybili, je více. Známého psychiatra a soudního znalce Karla Hynka zase čekají nepříjemné opletačky kvůli jeho posudkům. Plzeňský krajský soudce Jan Špeta podal státnímu zastupitelství podnět pro porušení zákona o znalcích a tlumočnících. Podle jeho slov Hynek několikrát vypracoval znalecký posudek na pacienta, aniž by ho vůbec viděl.

Ještě z roku 2014 je znám případ soudního znalce Miloslava Myslíka, který vypracoval posudek ve prospěch obžaloby muže obviněného z vraždy své ženy. Po čase vyšlo najevo, že Myslík zároveň zhotovil posudek i pro obhajobu, v němž vinu obviněného zpochybnil. Myslík kvůli tomu čelil soudu, ten ho ale zprostil pozdější obžaloby za zneužití pravomoci a to díky posudkům jeho kolegů.

O machinacích se znaleckými posudky hovořil v rozhovoru pro Aktuálně.cz i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v souvislosti s prodejem firem ministra financí Andreje Babiše. „Jeden z nejstarších daňových fíglů je posudek soudního znalce. Toho znalce nestanovil žádný soud, toho si Andrej Babiš vybral z registru znalců. Pak ho nějak motivoval a ten mu ten posudek napsal,“ řekl v rozhovoru Kalousek.

Změnu by měl přinést nový zákon, znalci totiž fungují na základě padesát let starého. Jeho nápravu si ale vláda nechala až na poslední chvíli a nyní hrozí, že návrh nového sněmovna nestihne projednat.

 

4. dubna 2017