Průzkum CVVM: O politiku se zajímá zhruba polovina českých občanů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O politiku se zajímá zhruba polovina českých občanů, více sledují politické dění doma než ve světě nebo v Evropské unii. Druhá polovina v únorovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvedla, že je politika nezajímá. Rozhodovat o významných místních otázkách by chtělo osm z deseti lidí, celospolečenské otázky by chtěla řešit polovina. Naproti tomu významné zákony a mezinárodní smlouvy by na politicích nechaly zhruba tři čtvrtiny Čechů. Výsledky průzkumu zveřejnilo ve čtvrtek CVVM.
Zájem 48 procent lidí o politiku je podle autorů průzkumu za posledních deset let téměř neměnný. O politické dění v Česku se v únoru zajímalo 57 procent lidí, ještě před deseti lety to bylo 64 procent. Zájem o dění ve světě se naopak proti roku 2008 zvýšil ze 40 na letošních 46 procent.
Více než před deseti lety čeští občané sledují také dění v EU, letos v únoru takových bylo 39 procent. Zájem o dění v EU mezi lety 2013 až 2016 vzrostl téměř o deset procentních bodů zřejmě v souvislosti s uprchlickou krizí či rozhodnutím Britů o vystoupení z EU a poslední výzkum vyšší míru zájmu jen potvrdil, uvedlo CVVM.
O významných místních záležitostech by chtělo rozhodovat 83 procent občanů, o významných celospolečenských otázkách 52 procent, ukázal průzkum. Politikům by dalo v rozhodování přednost 73 procent v případě významných zákonů a 82 procent u významných mezinárodních smluv.
Zájem o rozhodování o zákonech a smlouvách navíc proti loňsku klesl, chuť řešit významné místní a celospolečenské otázky se v čase mění jen minimálně. CVVM se v průzkumu mezi 6. a 19. únorem dotazovalo 1023 lidí ve věku od 15 let.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.