Papežské vzpomínky

Benedikt XVI.: Rozbil jsem gay lobby ve Vatikánu

Papežské vzpomínky
Benedikt XVI.: Rozbil jsem gay lobby ve Vatikánu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý papež Benedikt XVI. připustil, že praktické vládnutí nebylo jeho silnou stránkou. Své působení v čele katolické církve ale nepovažuje za neúspěšné.

Benediktovy názory jsou obsaženy v jeho knize „Poslední rozhovory“, která oficiálně vyjde v pátek, už nyní ji ale citují zahraniční média. Občanským jménem Joseph Ratzinger se tak nechal slyšet, že například „rozbil homosexuální lobby ve Vatikánu“.

„Praktické vládnutí není mojí předností, a to je určitě slabina,“ řekl Benedikt, jehož citovala agentura ANSA. Zároveň ocenil svého nástupce papeže Františka. „Je to muž praktické reformy, dokáže zasahovat a přijímat opatření organizační povahy,“ pokračoval Ratzinger.

Devětaosmdesátiletý Benedikt v rozhovoru také zopakoval, že v době jeho úřadování existovala ve Vatikánu homosexuální lobby, kterou nechal rozbít. „Zda se znovu vytvoří, nevím,“ řekl.

Benedikt zároveň poznamenal, že kvůli vysokému počtu placených zaměstnanců je v katolické církvi v Německu příliš „neduchovní byrokracie“ a málo „dynamiky víry“. Náboženskou instituci v jeho rodné zemi tak postihuje jakási „odborová mentalita“.

Emeritní papež Benedikt XVI. rovněž zdůraznil, že jeho překvapivá rezignace v roce 2013 nesouvisela s údajnými intrikami, ani se skandály a takzvanou aférou Vatileaks, tedy únikem důvěrných dokumentů, které papežův komorník předal italským novinářům.

Ratzinger se stal první hlavou katolické církve, která za posledních 600 let ze své funkce odstoupila.

,

9. září 2016