Razie na ministerstvu práce. Policisté si odnesli dokumenty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) byli ve středu policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zaměřili se na Fond dalšího vzdělávání, který pod resort spadá. Uvedly to ve čtvrtek zpravodajské weby. Mluvčí ministerstva Petr Habáň potvrdil, že si policisté přišli pro dokumenty a další materiály. Mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej serveru aktuálně.cz řekl, že „úkony trestního řízení probíhají“ a další komentář k případu poskytovat nebude.
„Vyšetřování probíhá. Nemůžeme se k němu vyjadřovat. Náměstek ministryně Petr Hejduk, pod něhož fond spadá, podepsal mlčenlivost,“ řekl i mluvčí ministerstva.
Fond dalšího vzdělávání je příspěvkovou organizací ministerstva práce. Zaměřuje se na profesní vzdělávání a má přispívat k lepšímu uplatnění starších pracovníků, rodičů s malými dětmi či postižených na trhu práce. Fond opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů, a to například i od poslanců sněmovního sociálního výboru. Kvůli situaci ve fondu odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti, v polovině listopadu ji pak zrušili. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) totiž 11. listopadu odvolala ředitele fondu Miroslava Procházku kvůli výsledkům auditu o hospodaření.
Policie se zajímá hlavně o okolnosti vzniku fondu. Fond vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty. Od roku 2012 vedl například projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů – 680 milionů z fondů EU a 120 od státu. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) loni v červenci uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Evropská komise tak může fond vyhodnotit jako neoprávněného příjemce evropských peněz a hrozí, že ČR bude muset dotace Bruselu vracet.
„NKÚ pokládá téměř miliardu korun, kterou ministerstvo práce podpořilo tento (projekt stáží) a na něj bezprostředně navazující projekt, za nepřiměřenou investici,“ uvedl loni úřad. Napsal, že projekt stáží stál přes tři čtvrtě miliardy korun, očekávaný efekt ke zlepšení zaměstnávání ale neměl.
Ministerstvu práce se před časem podařilo ukotvit fond do zákona, dostal se do novely o zaměstnanosti. Zástupci ministerstva už dřív poslancům sociálního výboru řekli, že projekty skončily. Nynější vedení resortu „shledalo důvod, proč nepokračovat s fondem v podobných aktivitách“, řekl poslancům na jednom z letošních zasedání sociálního výboru náměstek ministryně Martin Kučera.
Důvodem odvolání ředitele fondu Procházky byly výsledky ministerského auditu, který zjistil „špatné hospodaření a téměř trojnásobné překročení provozního rozpočtu“, uvedl už dřív mluvčí resortu. Audit podle něj odhalil i „manipulaci s úvazky“. Osobní náklady, které byly u evropských projektů, s nimi nesouvisely.
„V přehledu o hospodaření organizace ředitel uváděl nereálná ekonomická data, jednotlivé přehledy tak vykazovaly různou výši hospodářského výsledku a neodpovídaly skutečnosti. Další chybou bylo opakované uzavírání smluv se zaměstnanci na dobu určitou, častokrát jen na pár měsíců, což odporuje zákoníku práce,“ uvedl k auditu mluvčí.