Ptačí chřipka ve Středočeském kraji

Ptačí chřipka je už i u Prahy. Vybíjení drůbeže pokračuje

Ptačí chřipka ve Středočeském kraji
Ptačí chřipka je už i u Prahy. Vybíjení drůbeže pokračuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Jedno je v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, druhé ve Středočeských Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Celkem je tak v Česku pět ohnisek nákazy. Nyní je tedy rozšíření nemoci potvrzené také mimo jižní Moravu, kde již v pátek začala plošná likvidace drůbeže.

Na Břeclavsku se nemoc objevila v chovu drůbeže společnosti Vinofrukt z Dolních Dunajovic. „Tamní chovatel má 90 slepic a 50 perliček,“ řekl Petr Majer za Státní veterinární správu (SVS). Veterináři chtějí chov utratit v neděli poté, co předají chovateli rozhodnutí. Zda i drobné chovy obyvatel Brodu čeká totéž, co ty v dalších moravských ohniscích, zatím není zřejmé. „Teprve to budeme řešit, ale pokud se vyskytnou další ohniska, bude řešení pravděpodobně stejné,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.

„Hodně lidí doma drůbež má, ale kolik jich je, si netroufám říct. Už jsme s veterináři mluvili a čeká nás její evidence. Nikdy jsme to zatím řešit nemuseli,“ řekla starostka Brodu nad Dyjí Pavla Norková. Zmínila také to, že Brod nad Dyjí se nachází u první z Novomlýnských nádrží, na nichž hnízdí tisíce kusů vodních ptáků. Právě ti jsou k viru ptačí chřipky nejvnímavější. V zimě zde hnízdí také ptáci, kteří přilétají ze severu za teplejším klimatem.

Ve Středočeském kraji pak veterináři potvrdili ptačí chřipku u husy. V dotčeném středočeském chovu v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ je podle Majera až 800 zvířat různých druhů. V neděli ráno bude pokračovat na místě jejich sčítání, uvedl ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný.

Celkem budou veterináři ve středních Čechách utrácet přibližně 700 kusů zvířat. „To místo se skládá ze dvou stanovišť vzdálených asi pět set metrů,“ uvedl Vraný. Nejdříve veterináři udělají přesnou evidenci, následovat bude likvidace zvířat, pak bude pokračovat monitoring okolí včetně zjišťování, jestli jsou v obci hlášena další úmrtí ptáků. Zatím podle Vraného nebyl identifikován konkrétní subtyp nákazy, přesný laboratorní výsledek by měl být k dispozici v neděli odpoledne.

Ptačí chřipka ve Středočeském kraji - Shutterstock

Za pátek usmrtili veterináři celkem 318 kusů domácí drůbeže. „Máme v Moravském Krumlově několik skupin, celkem 80 profesionálních i dobrovolných hasičů. Kdy skončíme, zatím nejde říct. Chlapi chodí od domu k domu,“ popsal součinnost hasičů mluvčí Jaroslav Mikoška. Ptáci z drobných domácích chovů se utrácejí pomocí smrtící injekce. Utracení však čeká ještě šlechtitelský velkochov reprodukčních kachen firmy Sebol u Krumlova, kde se nachází 2000 kusů.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech, virus se šíří i v mnoha dalších evropských zemích. Čeští veterináři zatím nařídili v tříkilometrovém okolí ohnisek zlikvidovat veškerou domácí drůbež a ptactvo, v okruhu deseti kilometrů je dozorové pásmo s různými omezeními.

,