Kde naposledy vydechl Hitler. Rekonstrukce části bunkru

Kde naposledy vydechl Hitler. Rekonstrukce části bunkru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kolem posledních dnů Adolfa Hitlera se kupí řada mýtů. V Berlíně nyní rekonstruovali pracovnu ze slavného fýrerova bunkru, kde si vůdce třetí říše vzal 30. dubna 1945, na samém konci 2.světové války, život. Nad pracovním stolem tam visí portrét "starého Fritze", tedy pruského panovníka Friedricha II. Velikého (1712 až 1786), kterého Hitler obdivoval. Když vůdce v den své sebevraždy rozkousl kapsli s jedem, seděl zřejmě poměrně pohodlně.

Jestli to bylo v křesle nebo na pohovce, není dodnes s jistotou objasněno. Jisté ale je, že své poslední minuty strávil se svou manželkou Evou Braunovou v bunkru zhruba devět metrů pod zemí - ze zdi na ně shlížel už zmíněný "Fritz" (kratší forma Friedricha). Hitler se do Berlína vrátil v lednu 1945 a ubytoval se ve svých soukromých místnostech v budově Říšského kancléřství.

Po těžkých náletech se ale v únoru přesunul do blízkého bunkru, který do té doby používal jen ke spánku anebo v době bombardování. Od března v něm Evou Braunovou bydlel natrvalo. Nejpozději v den vůdcových narozenin, 20. dubna, bylo jasné, že na jakékoli iluze ohledně vyústění války je pozdě. Devět dní poté sepsal Hitler svůj politický a osobní testament a pojal za choť svou dlouholetou partnerku Evu Braunovou. Oba si vzali společně život 30. dubna. Fýrerova sebevražda je považována za faktický konec války. Jejich mrtvoly byly polity benzínem a spáleny v zahradě kancléřství.

V místech, kde Hitler vypustil duši, je dnes parkoviště, vedle něj panelové domy. Z bunkru zůstaly jen trosky pod zemí. Desítky let po válce o jejich přítomnosti svědčí od roku 2006 jen cedule. Nyní vznikla asi kilometr daleko ve čtvrti Kreuzberg v soukromém muzeu Berliner Bunkermuzeum napodobenina Hitlerovy pracovny. Zájem o obecně dávno zapomenutý bunkr se u veřejnosti výrazně oživil roku 2004 s filmem "Der Untergang" (česky Pád třetí říše).

V tísnivé atmosféře bunkru zahrál Hitlera v posledních dnech jeho bytí strhujícím způsobem Bruno Ganz. Jen ve Spolkové republice snímek přilákal do kin přes pět milionů diváků. První reakce v německém tisku na novou atrakci Berlína jsou spíše negativní. Je to nechutné a slouží to jen málo osvětě, spíše jde o hrůznou atrakci pro fandy "Nazi Gothic", napsal třeba list Die Welt.     

,

28. října 2016