Až 90 tisíc poutníků se sešlo na místě vyvraždění carské rodiny

Až 90 tisíc poutníků se sešlo na místě vyvraždění carské rodiny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tisíce pravoslavných věřících se v neděli sešly v Jekatěrinburgu na Urale, aby se zúčastnily poutě k místu, kde bolševici před 99 lety vyvraždili carskou rodinu, včetně posledního panovníka na ruském trůnu, v obavě, aby prominentní zajatce neosvobodili českoslovenští legionáři.

Pravoslavní duchovní odhadli počet poutníků na 80 000 až 90 000. Mnozí přišli i s dětmi, nehledě na vedro a délku trasy, měřící 21 kilometrů: pouť vede od chrámu Na krvi, postaveném na místě zločinu, až po klášter u opuštěné šachty Ganina jama, kam byli mrtví vhozeni. Na úvod pěvecký sbor složený z více než čtyř stovek zpěváků zazpíval dávnou hymnu Bože cara chraň.

Účast na pouti ohlásila i poslankyně, někdejší krymská prokurátorka Natalja Poklonská, která je známou obdivovatelkou monarchie. Obdiv k carovi Mikulášovi II. ji vedl dokonce k tažení proti filmu, který se opovážil vylíčit dávný románek Mikuláše coby následníka s baletkou Matildou Kšesinskou.

Car Mikuláš II. byl spolu s manželkou, čtyřmi dcerami, synem a sloužícími zavražděni bolševiky v kupeckém domě v Jekatěrinburgu v noci ze 16. na 17. července 1918. Pátrání po ostatcích začalo až v roce 1991 a zanedlouho byly v okolí uralského města objeveny; v roce 1998 je úřady uznaly za ostatky carské rodiny. Slavnostně byly pochovány v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu, který býval hlavním městem carského Ruska. Až v roce 2007 se našel druhý hrob s ostatky čtrnáctiletého careviče a jedné z princezen. O pravost ostatků se ale dodnes vedou spory, někteří vědci a církevní hodnostáři jsou přesvědčeni, že těla mrtvých beze stopy zmizela.

Pravoslavná církev nicméně v roce 2000 vyhlásilo posledního cara a zavražděné členy jeho rodiny za svaté. Loni byl kanonizován i lékař Jevgenij Botkin, zavražděný spolu s panovníkem.

"Carské dny" se v Jekatěrinburgu konají každoročně. Součástí letošních slavností je například festival zvonů a soutěž zvoníků.

Jekatěrinburg, za sovětských dob Sverdlovsk, si zachoval i část sovětské minulosti, a tak poutníci klanějící se carově památce kráčejí i po ulicích a třídách nesoucí jména bolševických vůdců Vladimíra Iljiče Lenina či Sergeje Kirova.

vyvražděná carská rodina v roli svatých - Foto: archiv Echo Prime

 

,

17. července 2017