K atentátu v Istanbulu se přihlásil Islámský stát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
K teroristickému útoku v istanbulském klubu z noci ze Silvestra na Nový rok se dnes přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Učinila tak prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Obětí atentátu je 39. Většina z nich jsou cizinci. Turecká policie už v souvislosti s atentátem zadržela osm podezřelých.
„Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek,“ uvedl IS v prohlášení. Pachatel podle Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.
#Breaking #ISIS claims the #Istanbul attack pic.twitter.com/2p2astB9HC
— Michael Horowitz (@michaelh992) 2. ledna 2017
Organizace Islámský stát se v minulosti jen zřídka hlásila k teroristickým útokům na tureckém území, upozornila agentura AFP. Islamisté podle odborníků tímto postupem chtěli sice vyslat Ankaře jasný signál, nechtěli ale zároveň ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.
Zatím neznámý střelec, který by podle tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz, zabil v noci ze soboty na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města 39 účastníků novoročních oslav. Turecké úřady zatím identifikovaly 38 obětí.
Zpravodajský server listu Hürriyet oznámil, že turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.
Podle agentury Anadolu je mezi oběťmi atentátu přinejmenším 26 cizinců. Tureckých obětí je 12, jedna z nich měla kromě tureckého ještě belgické občanství. Mezi dosud identifikovanými oběťmi není žádný Čech. Většina mrtvých cizinců pochází z arabských zemí. Sedm obětí je ze Saúdské Arábie, po třech obětech mají Libanon a Irák, po jedné například Kanada, Izrael či Rusko. Oběť z Tunisu měla také francouzské občanství. Mezi mrtvými jsou podle německého ministerstva zahraničí také dvě osoby, které dlouhodobě žily v Německu. Jedna z nich měla německé i turecké občanství, druhá pouze turecké. Téměř 70 lidí střelec v klubu zranil.