Válka v Sýrii

Syrský režim a povstalci podepsali příměří, oznámil Putin

Válka v Sýrii
Syrský režim a povstalci podepsali příměří, oznámil Putin

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří, jehož garanty budou Rusko a Turecko. Oznámil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin. Obě strany konfliktu jsou podle něj také připraveny zahájit mírová jednání. Uzavření dohody o klidu zbraní podle zahraničních médií následně potvrdila i syrská armáda. Bojové operace mají v zemi ustat ve čtvrtek o půlnoci místního času (23:00 SEČ). Příměří se netýká organizací Islámský stát, bývalé Fronty An-Nusra a jejich spojenců.

Zástupci exilové opozice příměří podpořili. Podle zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim, která bojovala v Halabu (Aleppu), s klidem zbraní souhlasí i povstalecké skupiny.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské metropoli Astaně. Kdy se tato jednání uskuteční, Putin neuvedl.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62.000 opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky budou podle něj dodržování klidu zbraní monitorovat. Obě strany podepsaly celkem tři dokumenty.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

Syrská národní rada (SNC), hlavní syrská exilová opozice, vyhlášení příměří podpořila, uvedl její mluvčí Ahmad Ramadán. „Národní rada podporuje dohodu a vyzývá všechny strany, aby se jí řídily,“ dodal.

Zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim Zacharíja Malahifdží agentuře Reuters následně řekl, že klid zbraní podpořily i povstalecké skupiny v zemi. Skupina Fastakim bojovala v Halabu a je napojená na Svobodnou syrskou armádu (FSA). Podle Malahifdžího se příměří netýká oblastí pod kontrolou teroristů z IS. Předchozí informace přitom uváděly, že se příměří netýká ani radikální Fronty dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

Ruský prezident Vladimir Putin - Foto: Shutterstock

Mluvčí SNC dodal, že příměří zahrnuje zastavení leteckých úderů a ostřelování. Členové Svobodné syrské armády, ke které patří umírněné povstalecké skupiny, se dohodou budou řídit, vyhrazují si ale právo reagovat na jakékoli porušení klidu zbraní, dodal Ramadán.

Prezident Putin zároveň oznámil, že ruská armáda sníží počet svých vojáků působících v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil. Řekl však, že Rusko bude pokračovat „v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii“ a v podpoře Asadovy armády.

Jak poznamenala agentura Reuters, Spojené státy zůstaly stranou nejnovějších jednání a neočekává se, že se zúčastní jednání o Sýrii v Astaně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně uvedl, že se Spojené státy k mírovému procesu mohou připojit, až se funkce na konci ledna ujme nový prezident Donald Trump.

,