Ocenění pro Halíka

Halík převzal cenu od Papežské rady a vyzval k odporu vůči populismu

Ocenění pro Halíka
Halík převzal cenu od Papežské rady a vyzval k odporu vůči populismu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Český teolog a filozof Tomáš Halík v pondělí převzal cenu Uměním k Bohu (Per artem ad Deum), kterou každoročně udílí Papežská rada pro kulturu za podporu dialogu mezi kulturami. Informovala o tom v pondělí Ilona Trnková, ředitelka České křesťanské akademie. Držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík dostal ocenění od papežské rady za „svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci“.

Ocenění Papežské rady pro kulturu, jíž se někdy říká vatikánské ministerstvo kultury, se tradičně uděluje během festivalu Sacroexpo v polském městě Kielce. Papežskou radu zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a jejím úkolem je zabývat se vztahy církve se světem kultury a vědy. Radu vede kardinál Giafranco Ravasi, s nímž Halík v minulosti společně přednášel.

Cenu Papežské rady pro kulturu v minulosti obdrželi například režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt. V pondělí byli spolu s českým knězem a myslitelem vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller a německá umělkyně Claudia Henzlerová.

V přednášce s názvem Rozeznávat znamení doby Halík podle Trnkové vyzval představitele církve, aby nepodporovali autoritativní, populistické a nacionalistické režimy v postkomunistickém světě, které omezují demokratické svobody.

Halík je autorem knih, publikací a esejí, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Získaly řadu mezinárodních ocenění. K jeho nejznámějším dílům patří O přítomnou církev a společnost, Ptal jsem se cest, Co je bez chvění, není pevné, Oslovit Zachea nebo Vzýván i nevzýván. Za sbírku esejů Vzdáleným nablízku převzal v roce 2011 ve Vídni cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009 a 2010. V Polsku vyšlo Halíkovi 13 knih a v zemi získal řadu ocenění včetně rytířského kříže Řádu za zásluhy od polského prezidenta v roce 2012.

Na současném festivalu Sacroexpo se uskuteční prezentace polského vydání nové knihy Tomáš Halíka o ateismu, kterou napsal společně s německým autorem duchovní literatury Anselmem Grünem. Tato kniha vyšla česky minulý týden pod názvem Svět bez Boha. Ateismus jako druh náboženské zkušenosti.

Tomáš Halík - Foto: Jan Zatorsky

 

,

12. června 2017