Trump dohání Clintonovou. Proč?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidentské volby ve Spojených státech, které se konají už 8. listopadu, nyní denně monitorují a komentují předvolební průzkumy. Výsledky těchto průzkumů mají kromě orientace zřejmě vliv i na samotný výsledek voleb. O důsledcích předvolebních průzkumů a přelétavosti voličů píše John Cassidy v komentáři pro The New Yorker.
Například předvolební průzkum z Michiganu ukázal, že náskok demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové nad republikánem Donaldem Trumpem v oblasti Velkých jezer se snížil z osmi procentních bodů na čtyři. Podle Bernie Porna, který telefonní celostátní průzkum vedl, to může být způsobeno načasováním a zdravotním stavem Clintonové.
V příznivcích Clintonové zmenšující se rozdíl mezi oběma kandidáty vzbuzuje neklid. Zvláště v oblasti Michiganu, kde republikánský kandidát nevyhrál prezidentské volby od roku 1988. I další průzkumy ukazují, že Trump Clintonovou dohání, ne-li předhání.
Otázkou ale je, zda jde o trvalý jev. To se teprve ukáže. Politologové a experti v oblasti veřejného mínění se shodují, že velké výkyvy v průzkumech mohou souviset s faktorem změn nálad voličů v souvislosti s průběhem kampaně kandidáta. Laicky řečeno, počíná-li si demokratický kandidát špatně, demokratický volič, je-li dotázán, se k jeho volbě nehlásí.
A právě průzkumy, v nichž Clintonová ztrácí, je nutné chápat v kontextu její nemoci, jež se projevila v průběhu vzpomínkové akce na 11. září 2001. Nyní, když je zpravodajství zase plné funkční kampaně demokratické kandidátky, je pravděpodobné, že její voliči budou opět reagovat na otázky předvolebních průzkumů.
Klíčem k prezidentským volbám jsou možná voliči, jejichž podpora Clintonové je slabá natolik, že nepůjdou volit. Tím by cestu Donalda Trumpa k Bílému domu takříkajíc umetli. Navíc díky průzkumům, ve kterých nabývá na síle Trump, se rozhoupají volit republikána i ti, kteří si původně mysleli, že nemá šanci vyhrát.
Začne-li se totiž nějakému kandidátovi v průzkumech dařit, volič jej bere daleko vážněji a mohou svou voličskou preferenci změnit. Naopak průzkumy, které v minulosti nahrávaly Clintonové, mohly v jejích voličích vzbuzovat dojem, že není nutné, aby šli volit. Hillary stejně vyhraje, říkají si.
Příběh se ale zamotává (předvolební průzkumy jsou komplikované tím, že zahrnují možné počiny a pohnutky velmi velkého množství lidí). Ti, jejichž kandidát nepostoupil a nechtěli volit vůbec, mohou hodit svůj hlas Clintonové čistě proto, aby udrželi Trumpu z dosahu Bílého domu.
Stěžejní tedy může být účast voličská účast.