Nástroj proti daňovým únikům

Podnikatel nepřiznal 7 korun na dani. Babišův úřad mu napálil 30 tisíc

Nástroj proti daňovým únikům
Podnikatel nepřiznal 7 korun na dani. Babišův úřad mu napálil 30 tisíc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Drobní živnostníci se bouří proti nesmyslně vysokým pokutám, které finanční správa ukládá za drobné prohřešky v kontrolním hlášení DPH. Kvůli hlášení, které má podle ministerstva financí zabránit daňovým únikům, padají nejčastěji sankce ve výši 50 tisíc korun. Echo24 přináší případy některých z pokutovaných živnostníků. Finanční správa přitom během prvního roku, kdy kontrolní hlášení funguje, rozdala pokuty za 89 milionů korun.

Stanislava Marková, majitelka firmy, která prodává nátěrové hmoty, laky nebo čisticí prostředky, dostala sankci za to, že včas nezareagovala na výzvu od finančního úřadu. „Obdržela jsem pokutu 30 000 Kč za takový strašný přečin, jako je zpoždění v odezvě na výzvu. Podotýkám, že hlášení, které jsem odevzdala, bylo správné,“ uvedla pro deník Echo24. Finanční úřad ale měl v jejím hlášení pochybnosti, proto ji vyzval, aby původní údaje změnila, doplnila nebo potvrdila.

Stanislava Marková dostala od Finančního úřadu pro Zlínský kraj výzvu k „napravení pochybností v kontrolním hlášení“ do své datové schránky v pátek 3. června 2016. Po pěti kalendářních dnech, ve středu 8. června, jí úřad vyměřil pokutu. Až pozdější novela zákona s účinnosti od 29. července prodloužila tuto lhůtu z 5 kalendářních dní na 5 pracovních dnů.

Drobní živnostníci se bouří proti nesmyslně vysokým pokutám, které finanční správa ukládá za drobné prohřešky v kontrolním hlášení DPH - Ilustrační foto: Shutterstock

Jedná se o druhý podobný případ, který má Echo24 k dispozici. Už dříve se na redakci obrátil Hynek Brýdl podnikající v pohostinství v Dolní Čermné na Orlickoústecku. Také on podal kontrolní hlášení se správnými údaji včas, ale na výzvu od finančního úřadu, aby údaje potvrdil, zareagoval se zpožděním dvou dnů. Podnikatelé sice mohou podat žádost o prominutí pokuty zpoplatněnou tisícikorunou, ale mají jen malou naději na úspěch. Jako uznatelné důvody pro prominutí se uvádí pouze živelná pohroma nebo zdravotní obtíže.

Oba podnikatelé navíc vyrozumění o pokutě od finančních úřadů dostali se zpožděním několika měsíců. Hynek Brýdl obdržel pokutu za nepodání následného kontrolního hlášení z července na konci ledna, Stanislava Marková dokonce za dubnové hlášení až v únoru. „A to jsme přitom byli ujišťováni, že první půlrok od spuštění kontrolního hlášení budou finanční úřady k pokutám shovívaví,“ dodala Marková.

Pokuta 30 tisíc kvůli 6,72 Kč

Případy pokutovaných plátců DPH se zabývá také Jan Rambousek z Unie daňových poplatníků. „Řeším případ, kdy padla pokuta 30 tisíc korun kvůli rozporu v kontrolním hlášení ve výši 6,72 koruny. Podnikatel ale opravné kontrolní hlášení poslal pozdě, z datové schránky si ho vyzvedl až 13. den,“ dodal Rambousek. Ze zákona totiž platí, že pokud se podnikatel nepřihlásí do datové schránky do 10 dnů od odeslání, dojde k doručení fikcí.

I v druhém případě, který Rambousek pro Echo24 popsal, figuruje pokuta 30 tisíc korun. „Podnikatel odevzdal kontrolní hlášení, ve kterém se ale neshodovaly údaje s údaji od jeho dodavatele. Dodavatel údaje následně opravil, mezitím byl ale podnikatel vyzván, aby potvrdil zpochybněné údaje. Toto potvrzení však poslal později, než stanoví zákon,“ popsal daňový poradce.

Jan Rambousek kontrolní hlášení DPH tvrdě kritizuje. Považuje ho za nehospodárnost státní správy. „Nejdříve udělí pokutu a až pak řeší, jestli ji můžou odpustit? Kontrolní hlášení navíc bylo zavedeno, aby se jím potíraly daňové úniky a místo toho tu řešíme rozdíl 6,72 korun? Podle mě je to nesmyslně nastavené a ten zákon je napsaný špatně,“ dodal.

Generální finanční ředitelství pro Echo24 uvedlo, že v prvním roce fungování kontrolního hlášení DPH udělilo pokuty za 89 milionů korun. „Ke konci roku 2016 bylo evidováno 2 035 pokut za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením,“ uvedla mluvčí Petra Petlachová. 218 pokut bylo vystaveno na částku 10 tisíc korun, 206 pokut ve výši 30 tisíc korun a nejvíce, 1 611 pokut, které se týkaly prohřešku nepodání kontrolního hlášení ani v náhradní lhůtě, v celkové výši 80 550 000 korun.

Sankce, které hrozí plátci za kontrolní hlášení:

1 000 Kč, pokud jej dodatečně podá (po stanovené lhůtě) bez vyzvání správce daně,
10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co jej správce daně vyzval,
30 000 Kč, pokud nepodá následné kontrolní hlášení dle výzvy správce daně ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
50 000 Kč, pokud nepodá kontrolní hlášení ani v náhradní lhůtě.