Privatizace těžařské společnosti

Privatizace OKD. Soud se vrátí k finančním operacím z roku 2004

Privatizace těžařské společnosti
Privatizace OKD. Soud se vrátí k finančním operacím z roku 2004

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obvodní soud pro Prahu 2 po více než roce vrátí k projednávání privatizace společnosti OKD z roku 2004, při které podle obžaloby vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který podle vyšetřovatelů vypracoval chybný posudek na ocenění podílu firmy, jenž patřil Fondu národního majetku, a dva bývalí místopředsedové fondu, Pavel Kuta a Jan Škurka. Muži vinu odmítají.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Doucha hodnotu podílu vyčíslil na dvě miliardy korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Fond poté podíl prodal společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy. Sobotka kvůli prodeji dodnes čelí kritice.

Soud by se měl ve středu zabývat revizním znaleckým posudkem, jehož vypracování zadala soudkyně Iva Fialová. Podle Lidových novin posudek uvádí, že akcie Doucha ocenil chybně. Údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek firmy. Doucha trvá na tom, že byl jeho posudek v pořádku, neoceňoval prý majetek, ale jen akcie společnosti.

Autoři revize kritizují i posudek, který pro policii vypracovala společnost A-Consult a z něhož žalobci vypočítali údajnou vzniklou škodu. Znalci totiž podle revizního posudku pracovali s účetní uzávěrkou za rok 2003, kterou Doucha nemohl k datu ocenění mít.

Obvodní soud pro Prahu 2 po více než roce vrátí k projednávání privatizace společnosti OKD z roku 2004, při které podle obžaloby vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun - Ilustrační foto, Shutterstock

Kuta se Škurkou se hájili tím, že Douchův posudek neměl na privatizaci vliv, protože začala mnohem dříve. Oba prý zajišťovali servis pro privatizaci a řídili se pokyny Sobotky a tehdejšího ministra průmyslu Milana Urbana. Podle Sobotky vláda rozhodovala na základě dalších ukazatelů a její postup vyhodnotila Evropská komise jako správný.

Žalobci Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývajícím dvěma mužům hrozí až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

,

15. července 2017