Z OSN zní kritika Zemana: populismem prý připomíná radikály z IS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn kritizoval evropské krajně pravicové a populistické politiky včetně českého prezidenta a slovenského premiéra, jejichž počínání a rétoriku přirovnal k radikálnímu hnutí Islámský stát.
Mezi politické demagogy a blouznivce, jak je označil, zařadil kromě nizozemského kritika islámu Geerta Wilderse, šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové nebo republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa také Miloše Zemana a Roberta Fica.
„Co má Wilders společného s Trumpem, (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, Zemanem, (rakouským kandidátem na prezidenta Robertem) Hoferem, Le Penovou, (představitelem britských nacionalistů Nigelem) Faragem, to má také společného s DAIŠ,“ citoval v úterý portál Time z Husajnova pondělního projevu na konferenci v Haagu, ve kterém komisař pro IS použil arabskou zkratku DAIŠ.
„Populisté využívají polopravdy a přílišné zjednodušování, což jsou dva skalpely největších propagandistů,“ řekl Husajn s tím, že perfektním prostorem jsou pro ně internet a sociální média.
Na výroky Husajna už zareagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že pan prezident bude dál bránit ČR před nebezpečím terorismu, se kterým je migrace spojena. Žádný komisař nebude naší zemi diktovat, doplnil.
Ano, pan prezident bude dál bránit ČR před nebezpečím terorismu, se kterým je migrace spojena. Žádný komisař nebude naší zemi diktovat.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 6. září 2016
Ačkoli Husajn zmínil řadu evropských politiků se spornými názory či amerického republikána Trumpa známého nevybíravými výroky, hlavním terčem jeho kritiky byl Wilders.
Wilders, který před soudem čelí obviněním z podněcování k nenávisti kvůli výrokům na adresu marockých přistěhovalců, zveřejnil nedávno volební manifest, v němž v případě získání moci slíbil zavření všech mešit v zemi či zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí.
Podle Husajna je Wildersův program absurdní. Řekl také, že historie nizozemského populistu a jemu podobné naučila, jak účinně jako zbraně používat xenofobii a zaslepenost předsudky.
Wildersova parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) v současné době vede průzkumy veřejného mínění. Parlamentní volby se v Nizozemsku budou konat v roce 2017.