Neuklidíte po psu a zahodíte nedopalek. Pro úřady jste recidivista
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Další v řadě registrů, které zavedla současná vláda, odstartoval tuto sobotu. Centrální evidence přestupků, která po počátečních technických potížích začala od počátku října fungovat, má být bičem na recidivisty, zloděje a podvodníky či fotbalové výtržníky.
Dostat se do registru ale člověk může i za to, že po svém psovi zapomene uklidit výkal nebo bude chytat ryby bez povolenky.
Registr má být především bičem na recidivisty, protože zvyšuje pokuty za opakované přestupky. Podle ředitelky Rejstříku trestů, který evidenci spravuje, Radky Paulové se jedná o závažnější druhy přestupků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. Týká se to tedy například rušení nočního klidu, znečišťování veřejných míst ale také řádění fotbalových chuligánů.
Doba pro opakovaný prohřešek je jeden rok. „Přestupek je spáchán opakovaně, jestliže ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o stejném přestupku, z něhož byl obviněný uznán vinným, do jeho spáchání neuplynulo dvanáct měsíců,“ uvedla serveru Echo24.cz tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Pokud se tedy jedinec dopustí podobného prohřešku dvakrát za 12 měsíců, hrozí mu o polovinu vyšší sankce.
Pozor na venčení mazlíčků
Přestože se přestupky týkají především různého výtržnictví, drobných krádeží a podvodů, na pozoru by se měli mít i občané, kteří jinak žijí spořádaně. Do rejstříku se totiž může člověk dostat například, pokud neuklidí po svém psovi nebo zahodí odpadek na ulici. Oba činy jsou totiž hodnoceny jako přestupky proti veřejnému pořádku.
Za ty potom hrozí pokuta až 20 tisíc korun a nově v případě opakování až 30 tisíc. Do registru se navíc zanáší řada citlivých osobních dat. Osobní údaje, jako je rodné číslo či datum a místo narození, spolu s informací, kde se jedinec přestupku dopustil a jak vysokou musel zaplatit pokutu, v evidenci zůstávají pět let.
Pozor by si měli dát také příležitostní rybáři, kteří si třeba rádi o víkendu zapytlačí, nebo lidé, kteří doma mají zbraň bez potřebné dokumentace. Podle metodiky ministerstva vnitra jsou totiž do evidence zapisovány také přestupky podle zákona o rybářství nebo zákona o zbraních.
Jak se bude slavit?
Nebezpečné může být také rušení nočního klidu, které se nemusí týkat jen podnapilých výrostků v centru Prahy. Do problémů by se totiž mohli dostat i pořadatelé venkovních koncertů a podobných společenských akcí nebo rodinných zahradních oslav. V přestupkovém zákoně je totiž stanoveno, že povolení pokračovat po 22. hodině, kdy začíná doba nočního klidu, už nebude možné získat jen pár týdnů či dnů dopředu, jak tomu bylo dosud.
Nově budou muset být akce s konkrétním datem uvedeny v obecně závazné vyhlášce. Problém ale je, že v praxi se vyhlášky vydávají třeba jen jednou za rok. Akce, které nejsou naplánovány s velkým časovým předstihem, mohou mít smůlu a budou muset skončit v deset, nebo jejich pořadatelé riskují pokutu a také to, že se jejich jméno objeví v registru přestupků. Rizikové proto budou především letní měsíce, kdy jsou zahradní oslavy běžné.
Zda jméno člověka v registru figuruje, si bude možné ověřit relativně snadno. Na webu ministerstva spravedlnosti je možné vyplnit formulář. Rejstřík trestů, který evidenci spravuje, poté zašle formou dopisu do vlastních rukou adresáta informace o tom, zda jeho jméno v registru figuruje a jakých přestupků se popřípadě dopustil.
Nový nástroj pro strážníky
Podle ministerstva byly doposud údaje o přestupcích shromažďovány nahodile a policisté nebo strážníci nemohli jednoduše ověřit, jestli člověk nepáchá stejné přestupky i jinde. Pokud tedy člověk spáchá přestupek, policista si díky registru ihned bude moci ověřit, s kým má tu čest.
Registr proto vítá policie. „V obecné rovině můžeme říci, že myšlenka zřídit evidenci přestupků je určitě správná. Evidenci by měla využívat nejen městská a obecní policie a Policie České republiky, ale především jednotlivé správní orgány. V případě, že bude tato novinka v českém právním řádu fungovat bezchybně, může být velkým přínosem pro efektivnější postih negativních společenských jevů,“ chválí si myšlenku registru tiskový mluvčí pražské městské policie Jan Čihák.
Hned v sobotu po spuštění měl ale registr technické potíže. Systém špatně komunikoval se základními registry. Rejstřík trestů zjistil, že se do databáze nestahují osobní údaje občanů České republiky ze základních registrů, které spravuje přes podřízenou organizaci ministerstvo vnitra. Nakonec se ale technický problém podařilo vyřešit.
V srpnu 2015 odhadovalo vedení Rejstříku trestů, že nový systém bude stát 50,2 milionu a dokončen bude v lednu 2017. Poté ministerstvo vypsalo transparentní výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 20 uchazečů, a odhadovaná cena byla 32 milionů korun. Prvního června 2016 výběrové řízení vyhrála společnost CCA Group a.s., která zvládla vytvořit systém, který bude spuštěn 1. října 2016. Jeho celková cena je 8,5 milionu korun.