Analýza: IS použil v Iráku a Sýrii chemické zbraně nejméně 52krát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Islámský stát použil od roku 2014 v Iráku a Sýrii chemické zbraně nejméně dvaapadesátkrát, jen devatenáctkrát k tomu došlo v oblasti druhého největšího iráckého města Mosul a jeho okolí. Vyplývá to z nové analýzy společnosti IHS Markit.
Podle analýzy rovněž existuje obrovské riziko, že by ozbrojenci mohli nebezpečné chemikálie znovu použít proti civilistům v Mosulu, kde v současné době islamisté vedou již více než měsíc obranný boj proti ofenzívě irácké armády a severoiráckých kurdských milicí.
Irácké město, které islamisté získali pod svou kontrolu již v roce 2014, bylo údajně centrem výroby chemických zbraní pro radikální organizaci. Experti se nicméně domnívají, že ozbrojenci ještě před bitvou o Mosul přesunuli veškerý materiál a odborníky do sousední Sýrie. V Mosulu prý byl s největší pravděpodobností použit chlor a yperit.
Z jakých údajů a zdrojů analytici vycházeli, není jasné. Společnost IHS Markit se sídlem v Londýně poskytuje analýzy z finanční i bezpečnostní oblasti podnikové sféře i světovým vládám.
O výrobě nebezpečného yperitu islamisty nedávno informoval i šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Vzorky analyzované odborníky z OPCW podle něj „naznačily, že látka mohla být vyrobena samotným ISIS“. ISIS je zkratkou pro Islámský stát, která bývá někdy používána. Tato látka byla „špatné kvality, nicméně stále škodlivá“, dodal s tím, že tento vývoj je velmi znepokojivý.