Herman zveřejnil email, v němž strýci psal o Zemanovu zastrašování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr Kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přinesl důkaz o tom, že Miloš Zeman s ním o vyznamenání jeho strýce Jiřího Bradyho na slovenské ambasádě mluvil. V emailu, který ministr zaslal deníku Blesk, je jako důkaz uvedeno však i to, že Zeman udělení vyznamenání podmínil tím, že se Herman nesmí setkat s dalajlamou. Souvislost těchto dvou událostí hradní kancelář od počátku odmítá.
„Milý Georgi, zdravím tě z Prahy. Mám zajímavou zprávu. Dnes jsem na slovenské ambasádě mluvil s prezidentem Zemanem. Řekl mi, že Tvé vyznamenání na 28. října schválil. Ale hned dodal, že jestli se setkám s Dalailámou, který má přijet v polovině října do Prahy, tak že to zruší. Slyšeli to ještě dva ministři (Ťok a Mládek) a slovenský velvyslanec Weiss, kteří u toho byli. V rámci Fóra 2000 (založil V. Havel) má Dalailáma přijet do Prahy.
Čínská ambasáda se snaží tomu zabránit a vytváří tlak proti tomu. Setkání s Dalailámou mám v programu a Číňané ve spolupráce s M. Zemanem se snaží mě takto zastrašit. Tak ti to jen píšu, abys byl informovaný. Jak to nakonec dopadne, nevím. Uvidíme,“ píše Daniel Herman v emailu z úterý 8. září v čase 5.38 ráno Jiřímu Bradymu.
Pravost emailu serveru Echo24.cz ministr kultury potvrdil. „Ano, tento email jsem skutečně odeslal,“ napsal Daniel Herman na dotaz, zda poskytl deníku Blesk tento důkaz.
Hrad stále popírá, že by došlo k vymazání Jiřího Bradyho, přeživšího z Osvětimi a strýce ministra kultury Daniela Hermana, ze seznamu lidí, kteří mají v pátek získat státní vyznamenání v důsledku toho, že se Daniel Herman sešel s dalajlámou.
Brady přitom tvrdí, že ho o ocenění ještě před setkáním Hermana s dalajlamou, která proběhlo 18. října, telefonicky 12. října informoval sám šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Telefonát na úterní tiskové konferenci potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. O formě ocenění ale Forejt s Bradym podle slov šéfa hradního protokolu nemluvili. Forejt prý „pouze indikoval některé údaje, jako to dělá každý rok”.
To zásadně odmítají manželé Bradyovi „Pan Forejt volal, když byl muž doma sám. Přišla jsem domů a dozvěděla jsem se, že volal a že Jirka dostane 28. října vyznamenání. Já se začala hned ptát, kolik lidí můžeme pozvat, a na další detaily. Jirka mi odpověděl, že nám všechny detaily řeknou, až přiletíme v pondělí do Prahy,“ popsala Tereza Brady, jak se dozvěděli o ocenění.
Kdo ocení Bradyho?
Jiří Brady v souvislosti s celou situací také řekl, že i kdyby mu prezident nyní chtěl řád T.G.M udělit, tak by ho nepřijal. Já ho nepotřebuji, já jsem jinak dostal dost vyznamenání – od německého prezidenta, od královny Alžběty a od ontarijské vlády. Nepotřebuji ocenění od někoho, kdo nemá chuť mi ho dát,“ řekl Brady.
V ocenění Jiřího Bradyho se nyní předhánějí různé české instituce a přední čeští politici. Ve středu převzal osmaosmdesátiletý pamětník z koncentračních táborů Osvětim a Terezín od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na Staroměstské radnici Klíč od obce pražské. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělí Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře.
Bradyho uctí také Sněmovna. Slavnostní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek v 11:00. Poslanci ocení jeho postoje a předají mu pamětní medaili spolu s pamětním listem.
Jiří Brady již dříve přijal nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění, řekl to rektor univerzity Jaroslav Miller. V pondělí to potvrdila také Bradyho manželka Tereza, ocenění by měl podle ní pravděpodobně převzít v pátek 28. října.