Vedle hackera Nikulina chce Rusko po Česku dalších 12 zadržených
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko se během následujících týdnů rozhodne, jestli je výhodnější vydat ruského hackera Jevgenije Nikulina zadrženého u nás Spojeným státům nebo Rusku. Pomyslný boj o téměř třicetiletého mladíka nakonec rozhodne ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Velkou roli bude přitom hrát i to, jestli z vydání Nikulina může Česko něco vytěžit. Podle některých zdrojů tlačí Rusko na českou stranu a hrozí, že by nemuselo vydat některé naše občany, o které má zájem Česko. To má přitom v žádostech navrch.
Co se týče poměru žádostí o vydání je na tom Česká republika ve vztahu k Rusku lépe. Zatímco Češi žádají podle informací ministerstva spravedlnosti o pět českých občanů zadržovaných v Ruské federaci, Rusové by od české strany rádi získali celkem 13 lidí. Jak závažných trestných činů se pět českých občanů dopustilo, resort spravedlnosti neuvedl. Je ale jasné, že se muselo jednat o trestné činy, za které hrozí minimálně roční vězení.
Podstatně více našich občanů by ale Česko rádo získalo ze Spojených států. „V současné době evidujeme 14 případů, v nichž Česká republika žádá o extradici osoby z USA,“ uvedl pro server Echo24 Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti. V případě vydání osoby jinému státu má v Česku rozhodující slovo ministr spravedlnosti.
„Nebezpečný“ mladík, který se topil v luxusu
Jedním ze třinácti Rusů zadržených v Česku je právě Nikulin, který sedí v pankrácké věznici, kde také proběhne soud o jeho vydání. Ačkoliv to není standardní postup, Pražský městský soud rozhodl, že z bezpečnostních důvodů slyšení o Nikulinově vydání nebude probíhat v budově soudu. Z čeho konkrétně má obavy ale mluvčí soudu Markéta Puci neřekla. Ve čtvrtek 11. května tak bude soud rozhodovat v jednací síni věznice.
Jestli mají větší šanci USA nebo Rusko, ale v tuhle chvíli není jasné. Státní zástupkyně totiž podala návrh, dle kterého může být ruský hacker vydán do obou zemí. Sám Nikulin podle tiskové mluvčí Pražského městského státního zastupitelství nechtěl vypovídat. „Pouze řekl, že kdyby to bylo na něm, tak že by chtěl být vydán do Ruska,“ dodala serveru tisková mluvčí Štěpánka Zenklová.
Devětadvacetiletý Nikulin byl aktivní především na sociální síti Instagram, kde měl více než 40 tisíc sledujících. Na síti se chlubil například fotkami drahých automobilů nebo luxusních hodinek. V jeho garáži se prý vystřídaly vozy od výrobců jako Bentley, Mercedes-Benz nebo Lamborghini.
Američani ho viní z narušení své národní bezpečnosti. Vydali na něj zatykač kvůli podezření, že se naboural do počítačových sítí společností LinkedIn, Dropbox a Formspring a zcizil z nich data sedmdesáti sedmi milionů uživatelů, mezi něž patří i řada vlivných lidí. Pro FBI je důležitý především proto, že se domnívají, že by je mohl přivést na stopu dalších hackerů, kteří byli loni zapojeni do napadení e-mailů představitelů Demokratické strany před tamními prezidentskými volbami.
Rusové o vydání žádají kvůli několik let starému trestnému činu. Ten ovšem až do Nikulinova zadržení neřešili. Podle informací týdeníku Respekt mohl Nikulin po zatčení s ruskou tajnou službou navázat spolupráci a dodávat jim cenná data, a proto se jej teď také ruská strana snaží dostat.
Nikulina zadrželi policisté 5. října v restauraci na Praze 2 na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného USA. Pozoruhodné je, že Nikulin, na něhož byl vydaný zatykač Interpolu, si počínal do značné míry lehkovážně – v týdnech před zatčením se vydal přes Bělorusko a Polsko do České republiky. Podle jeho známého, kterého oslovilo Rádio Svobodná Evropa, byl Nikulin „idiot“, protože se vydal do Evropy, i když „věděl o (zatykači) Interpolu“.
Poslední příspěvek se na jeho Instagramu objevil 11. října, tedy šest dní po zatčení v České republice, píše RFE. Ve stručné zprávě Nikulin napsal: „Vrátím se brzy, k čemu všechen ten rozruch?“