FILIPÍNSKÝ PŘÍKLON K ČÍNĚ

‚Oznamují odloučení od USA,‘ řekl prezident Filipín. Směr Čína

FILIPÍNSKÝ PŘÍKLON K ČÍNĚ
‚Oznamují odloučení od USA,‘ řekl prezident Filipín. Směr Čína

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte oficiálně vypověděl spojenectví se Spojenými státy americkými a jal se výrazně zlepšovat vztahy s Čínou. V Pekingu prohlásil, že se země dohodly na řešení sporů v Jihočínském moři. Podobu dohody však nespecifikoval.

Duterte je na státní návštěvě v Číně v doprovodu asi 200 podnikatelů, kteří mu mají pomoct připravit cestu pro nové obchodní aliance. K dlouhodobému spojenci v podobě USA se filipínský prezident definitivně obrátil zády. Tento trend se v jeho vystupování dal vypozorovat již od jeho nástupu do funkce před čtyřmi měsíci.

„Na tomto místě oznamuji své odloučení od Spojených států,“ ohlásil Duterte za přítomnosti filipínských podnikatelů a čínského vicepremiéra Čanga Kao-lia na fóru ve Velké lidové hale v Pekingu, za což sklidil mohutný potlesk. „Už jsem se přeorientoval na váš ideologický proud a možná také zajedu do Ruska promluvit si s Putinem a řeknu mu, že jsme tři proti celému světu – Čína, Filipíny a Rusko. To je jediná cesta,“ řekl také Duterte v komunistické Číně.

Mluvčí Bílého domu Duterteho projev bagatelizoval a pouze zdůraznil tradiční vazby mezi Washingtonem a Manilou. „Spojenectví Spojených států s Filipínami je postaveno na 70leté historii, pevných mezilidských vazbách, včetně živé filipínsko-americké diaspoře, a dlouhém seznamu sdílených bezpečnostních zájmů,“ řekl Ned Price.

Filipínští ministři financí a hospodářského plánování hovořili umírněněji, ale přesto přiznali nový kurz filipínské zahraniční politiky. „Budeme udržovat vztahy se Západem, ale toužíme po silnější integraci s našimi sousedy,“ napsali Carlos Dominguez a Ernesto Pernia ve společném prohlášení. „Sdílíme s naším regionem kulturu a lepší porozumění.“

Během Duterteho návštěvy Čínské lidové republiky by měly být projednány transakce ve výši 13,5 miliard amerických dolarů, napsala agentura Reuters s odkazem na prezidentova kancléře. Čínský prezident Si Ťin-pching označil návštěvu Duterteho delegace za milník ve vzájemných vazbách. Nedávný průzkum veřejného mínění nicméně ukázal, že většina Filipínců stále věří více Spojeným státům než Číně.

, df

21. října 2016