Babišova fikce 18 miliard z EET a sázka na závist
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elektronické pokladny EET jsou výjimečným nástrojem pro vymýcení daňových úniků, nastolí rovné podnikatelské prostředí a ještě zvýší příjmy státního rozpočtu o 18 miliard korun ročně. To nebyl donedávna názor pouze ministra financí Andreje Babiše, ale hlásil se k němu i premiér Bohuslav Sobotka. Pro podnikatele znamenal tento plán otřes. Ani tolik nešlo o to, že by museli platit víc daní, ale o zjištění, že je stát a priori považuje za podvodníky.
Sázka na závist
Konflikt způsobil spoustu emotivních sporů, při kterých se mluvilo o tom, že zákon zlikviduje značnou část podnikatelů a živnostníků, že zavede ekonomiku do nové recese, že nový systém nebude fungovat a že se i tento zázračný model každý naučí obcházet.
Na všem asi něco bude. Určitě mnozí lidé položí svou živnost, a pokud v ní budou pokračovat, tak jedině načerno. Ekonomice to neprospěje, ale zřejmě ani příliš neuškodí. Je pravda, že bulharskou a chorvatskou ekonomiku zavedení stejných pokladen podtrhlo, ovšem v období hospodářského vzestupu, jaký zažívá Česká republika, zřejmě pokladny tolik škodit nemusí. Stejný model zavedli letos ještě Slovinci a nutno uznat, že ekonomika nezpomalila ani nezrychlila.
Elektronické poklady měly ve všech zemích při zavádění potíže, zvláště pokud jde o tak složitý model, který se zmíněnými balkánskými státy zvolilo už jenom Česko. Vyřešit se to však může prostým odkladem povinnosti účtovat, jako to učinili naposled Slovinci a jak o tom uvažují i Češi. A zázračný model se samozřejmě obcházet bude a není k tomu nutný ani speciální software, který je ostatně na trhu k dispozici, ale prosté pokračování dosavadní praxe, že se některé položky prostě nebudou účtovat. Pak nepomůže ani elektronický online dohled.
EET se stává tématem volební kampaně a není kritizováno pouze ze strany pravicové opozice, značné pochybnosti mají i mnozí lidovci a sociální demokraté. Už za pár dnů tedy bude možné ověřit, jestli pokladny poškodily tvůrce zákona Andreje Babiše ve volbách. Ani k tomu však nutně nemusí dojít, protože ministr brání pokladny apelem na lidskou závist a hlasy ztracené mezi živnostníky může získat jinde.
Slepá víra finančních úředníků
Dalo by se ocenit, že Andrej Babiš nakonec prosadí svou. Umělecký dojem ze systému není nejlepší, kontrola však bude fungovat. Teď už jenom zbývá říci, kolik peněz hlavní daňové opatření současné vlády vynese. Ministerstvo financí už očekávané výnosy započetlo do státního rozpočtu na rok 2017. „Dopad elektronické evidence tržeb je odhadován na 3 miliardy korun,“ píší rozpočtáři o výnosu DPH. Podle důvodové zprávy k zákonu o evidenci tržeb se měly zvýšit i daně z příjmu, protože firmy i živnostníci budou chtě nechtě přiznávat vyšší zisk. U daně z příjmů fyzických osob se ovšem v příštím roce očekává „zanedbatelný pozitivní dopad“ a u daně z příjmů právnických osob bude výnos „nepatrný“. Úředníci nicméně slibují, že se to v dalších letech zlepší.
Jistotu ale nemají ani oni sami. Letos bylo zavedeno obdobné, byť méně přísné opatření proti daňovým únikům, podle kterého musí podnikatelé posílat finančním úřadům kontrolní hlášení. Výnos daně z přidané hodnoty se ale podle očekávání zvýší jen o 3,6 procenta, tedy stejně jako spotřeba obyvatel. Kontrolní hlášení ničemu nepomohla, dvoumiliardový výnos se nicméně očekává v příštím roce. Jednou větou, možná elektronické pokladny vynesou, v žádném případě to však slavné nebude, a i kdyby se výběr zlepšil, bude změna tak zanedbatelná, že zásluhu pokladen nepůjde doložit.
Nakonec budou mít pokladny EET větší vliv jinde. Pro většinu postižených jsou jenom dokladem, že stát je jejich nepřítel. Uráží je kontrolou na principu Big Brothera, přenáší na ně vlastní byrokratické náklady, plánuje zavést udavačskou loterii. Vyhýbat se placení přestane být kavalírským deliktem v úzké skupině polokriminálních podnikatelů, ale stane se všeobecně tolerovanou praxí v každé české i moravské vesnici. Tím ministr financí dosáhne společenské změny smýšlení, která na dlouhá léta zabetonuje nedůvěru značné části populace k úřadům a státu vůbec.
Ministři Sobotkovy vlády si aspoň ověří staré ekonomické pravidlo. Když utáhnu šroub u lisu, vymačkám z pomeranče víc šťávy. Když utáhnu daňový šroub podnikatelům, může se stát, že vyberu méně než dosud.