Historické rozhodnutí. Německo legalizovalo manželství homosexuálů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo umožní párům stejného pohlaví uzavírat manželství a adoptovat děti. Příslušné změny občanského zákoníku v pátek schválil Spolkový sněm. V historickém hlasování, jak je v Německu vnímáno, získala legalizace manželství homosexuálů poměrně výraznou většinu. Bez problémů by změna, která má jasnou podporu veřejnosti, měla projít i za týden ve Spolkové radě.
Zákon prošel 393 hlasy, 226 poslanců hlasovalo proti, čtyři se zdrželi. Výsledek hlasování ocenila řada poslanců potleskem ve stoje. Zákon dává homosexuálům stejná práva jako heterosexuálním párům, mají možnost i společně adoptovat děti. Do nynějška měli homosexuálové v Německu možnost pouze uzavřít registrované partnerství. Tuto možnost mají od roku 2006 také v Česku.
Návrh na zavedení manželství pro všechny, jak se mu v Německu říká, ležel ve Spolkovém sněmu několik let, jeho projednávání ale vždy zablokovali koaliční poslanci. Věci se daly do pohybu až tento týden, kdy se sociální demokraté rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí i proti vůli koaličního partnera ve spolupráci s opozičními stranami Zelených a Levice.
CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové sice s takovým postupem nesouhlasila, rozhodla se ale dát svým poslancům možnost, aby se při pátečním hlasování rozhodovali podle svého svědomí, a nikoliv podle stranických not. Kancléřka Angela Merkelová sama hlasovala proti.
Poslanci s duhovými šálami a kravatami
V páteční debatě, na jejímž začátku předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert vyzval k vzájemnému respektu, zazněly názory obou stran. Sociální demokraté a opoziční Zelení a Levice argumentovali například tím, že manželství homosexuálů řadě lidí něco přinese, a přitom nikomu nic nevezme. Lidé, kteří za sebe chtějí převzít zodpovědnost, mají podle nich mít možnost vstoupit do manželství. Nejčastějším protiargumentem CDU/CSU bylo tvrzení, že manželství je základem rodiny a že homosexuálové už nyní mohou uzavírat registrované partnerství, a nejsou tak diskriminováni.
Ne všichni poslanci se ale v rozpravě, na niž někteří dorazili s duhovými šálami nebo kravatami, drželi Lammertovy výzvy k respektu. Sociální demokrat Johannes Kahrs tvrdě zaútočil na kancléřku Merkelovou, která podle něj od roku 2005 podporovala diskriminaci homosexuálů. Její vyjádření, v němž v pondělí naznačila změnu svého postoje, označil za trapné a ubohé.
Awww die Krawatte ❤️ #Ehefueralle #bundestag #zdf pic.twitter.com/jTNBcKep2W
— dave (@davydollhouse) 30. června 2017
Legalizaci manželství párů stejného pohlaví, kterou by za týden měla posvětit i Spolková rada, podporují zhruba tři čtvrtiny Němců. Německo se pátečním rozhodnutím přidává ke 20 státům, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství.
Poslední překážku legalizaci sňatků homosexuálů by mohla představovat případná stížnost k ústavnímu soudu. Podle expertů není vyloučeno, že by ústavní soud jako podmínku pro legalizaci manželství osob stejného pohlaví stanovil změnu ústavy. Názory na to, jestli je třeba ústavu měnit, se mezi odborníky zatím dramaticky liší.