Skupina Šuman: Finanční správa slouží zájmům Babišova holdingu

Naši

Skupina Šuman: Finanční správa slouží zájmům Babišova holdingu
Naši

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministr financí likviduje pomocí finanční správy firmy, které překážejí jeho podnikání. Nahrávku s tímto obsahem sice publikoval anonym, jemuž z principu není možné stoprocentně věřit, přesto jde o dosud nejotřesnější svědectví, jak Andrej Babiš zneužívá své postavení ve státní hierarchii. Babišova nahrávka může vést k nekorektním úvahám, jestli se tuzemské poměry podobají spíše Bulharsku, Albánii, nebo Turkmenistánu, především je ovšem třeba nějak vyloučit, že se něco takového může stát v Česku.

Obstavené účty, vagony

Příští vláda to bude mít těžké. Neustále se opakují zprávy, že jednotlivé policejní složky a sami státní zástupci slouží cílům jednotlivých politiků, pokud dokonce nesledují vlastní politické cíle. Zažíváme politicky motivovanou „válku policajtů“, úniky z živých vyšetřovacích spisů, výstrahy před návratem policejní praxe 50. let. Budoucí ministři se proto nevyhnou tomu, aby přesněji definovali pravomoci a odpovědnost jednotlivých součástí justice. Jinak jí důvěru nevrátí. Posílí příští vláda nezávislost státních zástupců a vyšetřovatelů na politice, anebo podřídí justici stejné kontrole jako Poláci?

Kdo chce být v budoucí vládě, ten si musel nejpozději minulou neděli uvědomit, že nejen justice, ale samotná exekutiva bude potřebovat rozhodný zásah. Týká se to její nejcitlivější části, finanční správy, jež je základem vnitřního fungování státu. Nemusím věřit policistům, státním zástupcům ani soudcům, kteří se mohou při procesu dostat pod vliv protistrany, mám však vždy po ruce svého právníka a možnost se odvolat třeba do Štrasburku. U finančních úředníků, s nimiž obyčejní lidé přicházejí do kontaktu mnohem častěji, však čekám absolutní nezaujatost v mantinelech daňových předpisů. Jejich verdikt považuji za stejně neodvratný jako působení přírodního zákona. Jak se potom mohu bránit finanční správě, která není nestranná, ale slouží ekonomickým zájmům ministra financí nebo někoho jiného? Když mě budou chtít berní úředníci poškodit, peníze mi prostě vezmou a případný soud mi pomůže nejdříve za několik let. To je mnohem horší představa než riziko, že narazím na podplaceného nebo nezodpovědného vyšetřovatele. Přitom nahrávka od skupiny Šuman varuje, že tato představa je skutečností.

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ zní inkriminovaná věta, kterou Babiš říká na nahrávce. Dotčená společnost si to prý zaslouží, protože vlastní železniční vlečku v areálu chemičky Precheza, a tím komplikuje provoz důležitému podniku z impéria Agrofert.

Zažíváme politicky motivovanou "válku policajtů", úniky z živých vyšetřovacích spisů, výstrahy před návratem policejní praxe 50. let - Foto: Facebook Andreje Babiše

Babiš neříká přesně, že „naši“ jsou finanční správa. Hospodářské noviny ovšem přesvědčivě popsaly, že finanční správa skutečně s pomocí nezákonných zajišťovacích příkazů obstavila společnosti FAU veškerý majetek a přerovská firma poté skončila v insolvenci. Na FAU Přerov teoreticky mohli kleknout i jiní Babišovi „naši“, třeba ji mohli dostat úzkých lidé z Agrofertu, ale podobnost s již dříve popsaným postupem finanční správy je nápadná.

Kdo ohlídá samotné hlídače?

Pochybnosti vzbuzuje způsob publikace. Nahrávat a publikovat cizí hovory se považuje přinejmenším za neslušné. Když už je má někdo k dispozici, pak může jejich pravost před publikací ověřit. Pokud k ničemu takovému nedošlo, věrohodnost nahrávky klesá, přesto byla Pandořina skříňka otevřena. Něco podobného, i když méně divokého se ostatně už stalo. Zdráhání šéfa finanční správy Martina Janečka prověřit důsledně korunové dluhopisy společnosti Agrofert bylo dostatečným důvodem, aby Babiš v květnu opustil místo ministra financí. Dnes může šéf hnutí ANO kauzu FAU Přerov ignorovat se slovy „opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky“, pro něž může mít leckdo pochopení, a pak jít do voleb s důvěrou, že i na tento průšvih dostatečný počet voličů mezitím zapomene. Opravdu skříňku zavřít však znamená dokázat, že nahrávka vznikla ve střižně jako kompilát původně nesouvisejících výroků, případně vysvětlit, že „naši“ byl někdo jiný než finanční úředníci.

Pandořina skříňka asi bude otevřena ještě po volbách. Pak bude nezbytné změnit organizaci finanční správy takovým způsobem, aby bylo napříště vyloučeno, že ji nějaký příští ministr zběhlý v kriminálních postupech bílých límečků ovládne a použije pro své temné cíle. Podezření, že mocní lidé mohou pomocí státní správy likvidovat nepohodlné osoby, je třeba vyloučit důsledně, ať už to se samotným Babišem dopadne, jak chce.