ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

‚Kupování voličů‘. Loterie k EET startuje, opozice vyzývá k jejímu bojkotu

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
‚Kupování voličů‘. Loterie k EET startuje, opozice vyzývá k jejímu bojkotu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Méně než tři týdny před sněmovními volbami startuje projekt současné vlády v čele s hnutím ANO – účtenková loterii ke kritizované elektronické evidenci tržeb (EET). Účtenkovka, jak loterii ministerstvo financí nazvalo, má lidi motivovat k tomu, aby si brali v obchodech a restauracích účtenky a tím jejich majitele donutili přiznávat všechny tržby. Opozice ale loterii považuje za předvolební populismus a udavačský nástroj.

„Je to nákladný předvolební populismus hnutí ANO a celé vlády, který podporuje udávání a šmírování. Kupování voličů za státní peníze je velmi neodpovědné. Evidenci tržeb po volbách zrušíme,“ uvedl pro server Echo24 poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek. „Vyzývám občany, aby se této udavačské loterie neúčastnili. Jedná se o další nástroj, který podporuje udávání podnikatelů a ničení zdravého ekonomického prostředí v České republice. Doufám, že nadcházející volby zkrátí životnost této loterie na nezbytné minimum a bude společně s EET v co nejkratším čase zrušena,“ dodala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Evidence zatím platí pro všechny podnikající v pohostinství a taky pro prodejce. Od března příštího roku dopadne na lékaře a další svobodná povolání a v červnu pak na všechny ostatní. ODS i TOP 09 od samého začátku proti zavedení EET protestovala, protože se podle nich jedná o zbytečný nástroj, který jen ještě více zatěžuje podnikatele a živnostníky. Vadilo jim také, že ministerstvo v souvislosti s ní navádí lidi k tomu, aby hlásili podnikatele, od kterých účtenku nedostanou. Často proto skloňovala přídavné jméno „udavačský“.

Účtenkovka ale není jediný nástroj v rámci EET, který dostal od opozice přízvisko udavačský. Jako součást EET od počátku fungoval web, o němž se hovořilo jako o udavačském a o kterém jako první informoval server Echo24. Na něm mohli lidé nahlásit, pokud nedostali účtenku. Finanční správa jej ale kvůli velké kritice zrušila, prý zbytečně házel špatné světlo na jinak fungující evidenci. Babiš uvedl, že se jednalo o marginálii, o které vůbec nevěděl. Později se ukázalo, že od spuštění evidence o něm informace měl.

Zákazník má navíc stále možnost na daňovém portálu zadat údaje ze své účtenky a tím si ověřit, že podnikatel informaci o platbě finanční správě zaslal. Pokud se ověření nepovede napoprvé, systém ho vyzve, aby údaje překontroloval. Pokud ani napodruhé neuspěje, zákazník je vyzván, aby zadal další údaje o podniku (například jeho přesnou adresu) a data jsou odeslána finanční správě. Tím ale zákazník nahlásí podnikatele, i když si toho vlastně ani nemusí být vědom.

Ilustrační foto - Shutterstock