Ukrajinský ministr děkoval Česku, že neuznává anexi Krymu

Ukrajinský ministr děkoval Česku, že neuznává anexi Krymu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak poděkoval svému českému protějšku Martinu Stropnickému a České Republice za to, že ČR neuznává anexi Krymu Ruskem a ani samozvané republiky v Doněcku a Luhansku. Ukrajina bude navíc rozšiřovat vojenskou spolupráci s Českem. Poltorak to uvedl v pondělí po schůzce se Stropnickým.

O posledním vývoji situace v Donbasu na východě země Poltorak řekl, že „míra porušování minských (mírových) dohod ze strany Ruské federace a teroristických uskupení je mimořádně vysoká“.

Poděkoval také za jasné stanovisko – jak ministra Stropnického, tak České republiky – ohledně „agrese Ruska proti Ukrajině, za jasné stanovisko ohledně nezbytnosti pokračovat v sankcích proti Rusku, za jasné stanovisko, že ČR neuznává anexi Krymu a okupaci Doněcka a Luhanska“.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak - shutterstock

Se Stropnickým podle ukrajinských médií jednal i o možnostech spolupráce při výcviku vojáků a při zajištění vojenské techniky pro ukrajinskou armádu, válčící na východě země s proruskými separatisty. „Jednali jsme o společné účasti našich úřadů v plánovaných mezinárodních cvičeních v letošním roce. Posuzovali jsme také otázky spjaté s výcvikem vojsk a s logistickými projekty,“ řekl Poltorak podle agentury UNN. S českým ministrem jednal také o možnostech rozšíření spolupráce při zajišťování ukrajinských sil vojenskou technikou a také v oblasti vojenského zdravotnictví.

Kyjev často označuje proruské separatisty za „teroristy“. Moskva veškerá obvinění z vojenské podpory rebelů stále popírá, i když fakta často hovoří o opaku. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal na 10.000 mrtvých.

,

29. května 2017