uprchlicklé kvóty

Pevné Polsko i Maďarsko. Vzkázaly do Bruselu, že postoj ke kvótám nezmění

uprchlicklé kvóty
Pevné Polsko i Maďarsko. Vzkázaly do Bruselu, že postoj ke kvótám nezmění

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Varšava a Budapešť ve středu vzkázaly Evropské komisi, že svůj odmítavý postoj ke kvótám pro přerozdělení migrantů nehodlají měnit. EK koncem července posunula do další fáze řízení proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují povinnosti plynoucí z programu přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót.

„Toto řešení je špatné a ohrožuje bezpečnost,“ uvádí se podle agentury DPA v odpovědi zaslané komisi, kterou dnes zveřejnilo polské ministerstvo vnitra. Polská vláda je přesvědčená o správnosti svého postoje, kterou zdůvodňuje nutností zajistit bezpečnost. Poukazuje přitom na to, že otázky národní bezpečnosti jsou zcela v kompetenci členských států.

polská premiérka Beata Szydlová - Shutterstock

„Paříž, Stockholm, Brusel, Berlín, Manchester, Barcelona. Na kolik dalších evropských měst musejí ještě teroristé zaútočit, aby se Evropská unie probudila?“ prohlásil v této souvislosti podle DPA polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak.

Ani maďarská vláda nehodlá ustoupit ze svého odmítavého stanoviska k plánům zavést evropské migrační kvóty. Podle agentury MTI to dnes řekl státní tajemník ministerstva spravedlnosti Krisztián Kecsmár, který informoval o odpovědi, kterou Evropské komisi zaslal kabinet premiéra Viktora Orbána.

Dopis podle Kecsmára obsahuje výhrady vůči „dvojím standardům“, které komise uplatňuje, a vůči „neobvykle krátkým lhůtám“, které byly uloženy Maďarsku k tomu, aby jednalo. Státní tajemník poukázal na to, že zatímco „sotva některý“ člen EU dodržel unijní rozhodnutí o kvótách, komise zahájila řízení jen proti třem z nich. Rozhodnutí přitom nedodrželi ani ti členové, kteří pro ně hlasovali, zdůraznil.

Maďarská vláda podle vyjádření Kecsmára hodlá „prosadit vůli voličů“. „Národní identita, státní svrchovanost a zásada rovnosti jsou základní hodnoty,“ prohlásil.

,