EET vytáhlo lidem z peněženek miliardu navíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v restauracích přišlo Čechy v prosinci 2016 asi na miliardu korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tržeb. Statistici totiž zjistili, že hospodští a hoteliéři zdražili v průměru skoro o pět procent, i když se u jídla ve veřejném stravování snížila DPH o šest procent. To dohromady odpovídá zdražení o 8 procent, tedy o miliardu v případě, kdyby k poklesu DPH nedošlo.
Statistický úřad ve středu zveřejnil údaje o růstu tržeb loni v prosinci. Zaprvé ukázaly, že tržby v hospodách, hotelech a restauracích nevyrostly po zavedení EET o sto procent, jak tvrdil ministr financí Andrej Babiš. Zavedení EET mělo naopak negativní efekt, protože lidé zaplatili o přibližně miliardu více, než kdyby opatření neexistovalo.
Meziroční nárůst tržeb v restauracích a hotelích dosáhl 7,6 procenta. To je údaj ve stálých cenách, tedy po očištění od inflace a vlivu snížení DPH. K takovému růstu by zřejmě došlo, kdyby se žádná evidence nezaváděla. Prosincové tržby totiž pouze potvrzují celoroční trend, který ukazuje, že lidé chodí do restaurací více a více v nich utratí. Konkrétně loni v únoru, srpnu a září byl růsty tržeb vyšší, a lepší výsledek zaznamenaly i některé měsíce roku 2015.
Nápadně vyšší nárůst měly tržby v tzv. běžných cenách. Tam tržby meziročně vzrostly o 15,7 procenta, nejvyšším tempem od ledna 2004. Petra Báčová z ČSÚ vysvětlila osmiprocentní rozdíl mezi stálými a běžnými cenami tím, že spotřebitelské ceny vyrostly v restauracích a hotelech 4,8 procenta, zbytek má na svědomí nižší sazba DPH za jídlo. Při nižších sazbách měli hospodští teoreticky zlevnit, toho se však zákazníci nedočkali.
Potraviny zdražují i v obchodech, kde se elektronické pokladny nezaváděly. Loni v prosinci v nich inflace ovšem přidala „jen“ tři procenta. Restaurace a hotely tak své náklady na zavedení EET pokryly nejen z úspor na daních, ale částečně i na ceně pro spotřebitele. Faktické zdražení tedy dosáhlo nejméně osmi procent, z toho mají vyšší ceny za potraviny na svědomí asi třetinu.
Z údajů ČSÚ lze vypočíst, že v prosinci roku 2015 odvedli hospodští a hoteliéři přibližně 13 miliard. Loni by to bez zdražení potravin a zavedení EET bylo zhruba 14 miliard, se zavedením elektronické evidence ale tržby v běžných cenách zřejmě překročily 15 miliard. Prosinec tak vystavil občanům za zavedení EET účet ve výši nejméně jedné miliardy. Omluvit ho lze do určité míry pouze tím, že za 300 až 400 milionů může všeobecné zdražení potravin.
Babiš a jeho resort tvrdí, že za prosinec vzrostly tržby o sto procent. Vychází přitom z analýzy čtyřprocentního vzorku. Údaje ČSÚ, které ukazují nárůst 7,6 procenta, finanční správa zpochybňuje. Podle jejich vysvětlení je to způsobeno jen jinou metodou výpočtu a také jinými daty, ze kterých při výpočtu vycházeli. Zpochybňují tak všeobecně uznávaná data o tržbách, která mimo jiné Česká republika posílá jako jediné oficiální údaje například do Bruselu.