Egyptský soud uložil 43 doživotních trestů v souvislosti s protesty v roce 2013
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Egyptský soud ukončil obří proces. V souvislosti s protesty, které nastaly v roce 2013 po sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího vynesl stovky verdiktů. K doživotnímu vězení odsoudil 43 osob. Dalších 300 lidem soud uložil tresty odnětí svobody v rozmezí od pěti do 15 let. Čtyřiapadesát lidí bylo zproštěno obžaloby. Obžalovaní čelili různým obviněním, včetně obvinění z vraždy a z nezákonného držení zbraní, informoval zpravodajský web BBC.
Obžaloby byl mimo jiné zproštěn irský občan Ibrahim Halawa, kterému bylo 17 let, když byl zatčen. Sám uvedl, že během čtyř let ve vězení čelil mučení ze strany egyptských bezpečnostních složek. K pěti rokům vězení byl naopak odsouzen americký občan Ahmed Etiwy.
Hromadný soud se podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International konal v soudní síní vězení Vádí an-Natrún, které leží na sever od Káhiry. Obžaloba zahrnovala různé trestné činy, včetně vloupaní do mešity, nezákonného držení zbraní a vražd 44 lidí v souvislosti s protesty příznivců Mursího. Ty propukly v srpnu 2013, poté co armáda v čele se současným prezidentem Abdal Fattáhem Sísím demokraticky zvoleného Mursího sesadila. Při incidentech tehdy přišlo o život několik set lidí, včetně protestujících i příslušníků bezpečnostních složek, kteří se snažili demonstranty rozehnat.
Prezident Sísí následně tvrdě zakročil proti stoupencům svého předchůdce a Muslimské bratrstvo, ke kterému Mursí patřil, se ocitlo na egyptském seznamu teroristickým organizací. V souvislosti s aktivitami Muslimského bratrstva bylo od té doby uvězněno několik tisíc stoupenců Mursího, ale také řada sekulárních aktivistů, kteří proti převratu protestovali.
Organizace Amnesty International hromadný soud označila za vykonstruovaný proces. Ze stovek obžalovaných, kteří strávili přes čtyři roky ve vězení, měl podle organizace soud důkazy k odsouzení pouze dvou lidí.